W Poznaniu rozpoczęły się we wtorek targi branży energetycznej, technologii związanych z energią odnawialną oraz robotyki i automatyki. W ich trakcie będzie m.in. bity rekord Guinnesa na najdłuższego, wieloczłonowego, mobilnego robota na świecie.
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął trzecie miejsce w Rankingu Szkół Wyższych w 2010 r. organizowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita".
50 naczyń, zestaw form odlewniczych, tygiel oraz kamienne przedmioty o charakterze cyzelerskim odkryli na terenie pradziejowego cmentarzyska ciałopalnego w Wartosławiu (w woj. wielkopolskim) archeolodzy, pod kierunkiem Andrzeja Krzyszowskiego z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął II pozycję w skali kraju pod względem alokacji środków przeznaczonych na realizację mobilności w ramach Programu LLP-Erasmus w roku akademickim 2010/2011.
12 maja upłynął pod znakiem AWFaliów, czyli Święta Sportu i Rozrywki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Społeczność akademicka AWF-u miała tego dnia możliwość spędzenia wspólnych chwil podczas zawodów, gier, zabaw studenckich, koncertów i występów artystycznych.
Ławeczkę Heliodora Święcickiego, pomnik pierwszego rektora poznańskiego uniwersytetu, odsłonięto w Poznaniu w alejce spacerowej przy Collegium Minus Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
Choć jeszcze nie są znane dokładne dane statystyczne, dotyczące XIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, dyrektor imprezy dr Jacek Radomski już uważa ją za bardzo udaną. "Sukcesem były wszystkie prezentacje, pokazy, wykłady, a to, co działo się w Kampusie UAM Morasko, przechodziło ludzkie pojęcie" - powiedział Radomski.
Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu od nowego roku akademickiego kształcić będzie na studiach inżynierskich o specjalności „Inżynieria systemów logistycznych”.
Uniwersytet Ekonomiczny znajduje się w grupie dziesięciu uczelni, które przyłączyły się do inicjatywy Związku Banku Polskich, Biura Informacji Kredytowej, InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej i Krajowej Izby Rozliczeniowej, mającej na celu poszerzanie wiedzy w zakresie wykorzystania informacji finansowych i narzędzi e-gospodarki w nowoczesnym biznesie.
W sumie 226 imprez - czyli najwięcej ze wszystkich poznańskich uczelni - przygotował Uniwersytet im. A. Mickiewicza na XIII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Wykłady, warsztaty, prezentacje, wystawy i konkursy odbywały się m.in. w Collegium Minus, w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach (Mosina), Kolegium Europejskim w Gnieźnie, Collegium Polonicum w Słubicach i poszczególnych wydziałach UAM.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy 27 kwietnia 2010 r. nadał Panu Prof. dr. hab. Jerzemu Brzezińskiemu tytuł Doktora Honoris Causa.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu to druga poznańska uczelnia pod względem liczby zorganizowanych imprez podczas XIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Blisko 100 imprez - warsztatów, prezentacji i wykładów - przygotowali tamtejsi naukowcy i studenci.
Sejm zdecydował o zmianie nazwy Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczelnia, po wprowadzeniu ustawy w życie, będzie nazywać się Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Za zmianą nazwy głosowało 384 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zmianę tę umożliwia przepis ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którym uczelnia może używać w swej nazwie wyraz "uniwersytet", uzupełniony przymiotnikiem określającym jego profil.
Prof. Jerzy Brzeziński, metodolog nauk społecznych z Poznania, otrzymał honorowy tytuł doktorski Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uroczystość wręczenia wyróżnienia uświetniła tegoroczne święto bydgoskiej uczelni, które miało miejsce 27 kwietnia.
Czy krowa jest bioreaktorem - odpowiedź na takie m.in. pytanie padnie w trakcie rozpoczętego we wtorek w Poznaniu XIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W trakcie trzech festiwalowych dni zaplanowano blisko 400 wykładów, prelekcji i pokazów z różnych dziedzin wiedzy.
Zapraszamy na kolejną debatę organizowaną przez Forum Wymiany Myśli „Kontrowersja” przy SKN Maksimus. Tym razem uczestnicy dyskutować będą o zagadnieniach z pogranicza ekologii i ekonomii.
Poznańska Wyższa Szkoła Biznesu zawarła umowę współpracy z Institute of Management Education w Indiach.
Student I roku studiów stacjonarnych naszej Uczelni - Pan Bartosz Stanek - wystartował w 3 Półmaratonie Poznańskim. Dystans 21 km pokonał w imponującym czasie 1h 45min i 54 sekund.
Warsztaty, koncerty, pokazy naukowe i filmowe, panele dyskusyjne i wystawy czekają na uczestników XIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpocznie się 27 kwietnia. Podczas trzydniowej imprezy będzie można m.in. dowiedzieć się, jak się robi piwo, czy można wykorzystać krowę jako bioreaktor albo też wziąć udział w archeologicznej grze miejskiej.
II Konferencja Studentów Archeologii Starożytnego Egiptu odbędzie się 22 i 23 kwietnia w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wstęp na imprezę jest wolny.