Warsztaty, koncerty, pokazy naukowe i filmowe, panele dyskusyjne i wystawy czekają na uczestników XIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpocznie się 27 kwietnia. Podczas trzydniowej imprezy będzie można m.in. dowiedzieć się, jak się robi piwo, czy można wykorzystać krowę jako bioreaktor albo też wziąć udział w archeologicznej grze miejskiej.
"Program XIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zawiera 406 pozycji. Będzie się odbywał na terenie 8 publicznych uczelni w Poznaniu, poznańskiego oddziału PAN i na terenie miasta" - - powiedziała PAP mgr Karolina Warpachowicz, asystent dyrektora Festiwalu.
Zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach, koncertach, pokazach filmowych, wycieczkach, panelach dyskusyjnych i wystawach. Największą liczbę imprez przygotował Uniwersytet im. A Mickiewicza i Uniwersytet Przyrodniczy. W imprezy zaangażowało się 300 wykładowców, a na uczelniach odbędzie się 258 prezentacji uczelnianych i 122 prezentacji kół naukowych.
W trakcie trwania Festiwalu zwiedzający dowiedzą się m.in. jak się robi piwo, czy można wykorzystać krowę jako bioreaktor, odkryją tajemnicę kodów DAVINCI, będą mogli pooglądać owady wystawiane na stoiskach wydziału biologii UAM, zobaczyć eksperymenty fizyczne, wziąć udział w konkursach lub archeologicznej grze miejskiej.
Poszczególne ośrodki naukowe mają swoje dni festiwalowe. I tak 27 kwietnia należy do Polskiej Akademii Nauk, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego. 28 kwietnia to dzień Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Akademii Sztuk Pięknych, a 29 kwietnia - Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Wychowania Fizycznego.
W przygotowaniach XIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki bierze udział kilkuset pracowników nauki i studentów oraz kilkuset wolontariuszy.
"Nie wypłacamy honorariów za przygotowania poszczególnych prezentacji. Obserwujemy za to coraz większe zaangażowanie ludzi młodych w organizację. Starsi i doświadczeni profesorowie wręcz wypychają młodszych pracowników naukowych do przygotowań i wystąpień. Naukowcy mają przez to okazję, żeby zdobyć nowe doświadczenia, praktykę w wystąpieniach publicznych i nauczyć się pracy zespołowej" - mówi Warpachowicz.
PAP - Nauka w Polsce