Młodzi egiptolodzy z całej Polski na sympozjum w Poznaniu

Dział: Poznań

II Konferencja Studentów Archeologii Starożytnego Egiptu odbędzie się 22 i 23 kwietnia w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wstęp na imprezę jest wolny.

Sympozjum zorganizowały: Sekcja Kultury Starożytnej Koła Naukowego "Sfera Inicjatyw Interdyscyplinarnych" (UAM), Studenckie Koło Naukowe Starożytnego Egiptu "Kemet" (UW), Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Stowarzyszenie Egiptologiczne w Poznaniu.

 

Głównym celem konferencji jest wymiana wiedzy, doświadczeń oraz poglądów między studentami zainteresowanymi dziejami oraz kulturą starożytnego Egiptu. Dlatego spotkanie nie ma określonego tematu przewodniego, konferencja - podobnie jak w roku ubiegłym skoncentruje się na zainteresowaniach badawczych młodych egiptologów, ale także studentów innych dziedzin: historii czy historii sztuki.

 

Referaty przedstawi kilkanaścioro studentów z wielu ośrodków naukowych, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego.

 

Gośćmi specjalnymi sympozjum będą: dr hab. Janusz Karkowski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie - wieloletni uczestnik misji restauracyjnej i kierownik misji epigraficznej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, który wygłosi inaugurujący referat "Przeddynastyczne budowle sakralne starożytnego Egiptu. Trwałość idei" oraz dr Joanna Popielska-Grzybowska z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Ta wybitna specjalistka w dziedzinie tzw. Tekstów Piramid rozpocznie drugi dzień obrad wystąpieniem "Dlaczego Atum ma psią twarz i czy jest szczęśliwy? - co egiptolog-filolog może zrobić ze staroegipskim tekstem".

 

Poza tym, specjalistka wystąpi w przeddzień konferencji (21 kwietnia, o godz. 18.00) w sali dydaktycznej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu z wykładem "Najstarsza religijna księga ze szkła".

 

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2010-04-22
Komentarze
Polityka Prywatności