13-16.10.2016

Kurs terapii punktów spustowych w WSEiT w Poznaniu

Kurs odbędzie się w dniach 13-16 października 2016 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu przy ul. Grabowej 22.

Czas trwania: 40 godzin
Ilość osób: 18
Koszt: 1200zł

Prowadzący: dr n. med. Marcin Wytrążek - fizjoterapeuta, wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu. Prodziekan ds. kształcenia oraz Kierownik Pracowni Terapii Manualnej i Masażu Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii. Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zajmuje się różnymi zagadnieniami związanymi z terapią oraz obiektywizacją stanu chorych z zespołem bólu mięśniowo-powięziowego i fibromialgią. We współpracy z Zakładem Patofizjologii Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prowadzi badania naukowe nad punktami spustowymi z wykorzystaniem elektromiografii i algometrii oraz badania oceniające skuteczność różnych form terapii (głównie terapii tkanek miękkich, w tym różnych form masażu). Klinicysta, zajmuje się różnymi formami terapii manualnej i masażu, specjalizuje się w terapii punktów spustowych i masażu tkanek głębokich. Jest uczestnikiem licznych konferencji i szkoleń z zakresu fizjoterapii, a także autorem wielu publikacji naukowych z zakresu fizjoterapii i neurofizjologii. Jest także autorem tłumaczenia bestselerowego podręcznika "Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe" Carol Manheim. Od 2010 roku pełni funkcję redaktora naczelnego Wydawnictwa Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii. Jest opiekunem grupy masującej Masażyści WSEiT. Prowadzi kursy doskonalące dla fizjoterapeutów z zakresu terapii punktów spustowych i masażu tkanek głębokich.

Jest to praktyczny kurs obejmujący zagadnienia terapii punktów spustowych z użyciem najskuteczniejszych technik. Kurs przedstawia kompleksowe podejście do pacjenta - badanie, terapię i profilaktykę. Prezentowane techniki są wykorzystywane w większości dolegliwości narządu ruchu, którym według wielu autorów towarzyszy ból mięśniowo-powięziowy i punkty spustowe.

Celem terapii punktów spustowych jest:

  • zwiększanie elastyczności i sprawności tkanek
  • obniżanie napięcia mięśni
  • zwiększanie zakresu ruchów
  • usuwanie bólu i uczucia sztywności

Program kursu obejmuje m.in.:

  • Wstęp teoretyczny do terapii punktów spustowych - podstawy teoretyczne, patofizjologia zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, przyczyny ich powstawania i czynniki podtrzymujące.
  • Ćwiczenia rozpoznawania zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, ćwiczenia palpacji powięzi, mięśni, nauka wyczuwania punktów spustowych
  • Omówienie technik manualnych stosowanych w terapii tkanek miękkich terapia uciskowa, pozycyjne rozluźnianie, lokalne rozciąganie, techniki energizacji mięśni wg Chaitowa, terapia Thera Cane, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
  • Techniki autoterapii, jak rozpoznawać i skutecznie likwidować punkty spustowe we własnym ciele. 90 % czasu kursu poświęcone jest na praktykę, omawiany jest mięsień bądź okolica ciała, przyczyny powstawania przeciążeń, występujące wzorce promieniowania bólu, następnie przechodzimy do testów klinicznych, testu długości mięśnia, badania palpacyjnego w celu wyczucia napięcia bądź restrykcji oraz do lokalizowania punktu spustowego. Następnie prezentowane są techniki terapeutyczne i ćwiczenia ich wykonywania w parach. Po tym prezentacja technik autoterapii i ich wykorzystanie podczas ćwiczeń na sobie. Duży nacisk kładziony jest na palpację, umiejętność rozpoznawania zaburzeń w obrębie powięzi i mięśni i ich przyczyn powstawania. Omówione zostaną także możliwości wykorzystania fizykoterapii w terapii tkanek miękkich oraz zastosowanie powyższej wiedzy w terapii powszechnie występujących schorzeń (łokieć tenisisty, zespół zamrożonego barku, zespół górnego otworu klatki piersiowej, ostroga piętowa itp.)

Dodatkowe informacje

Każdy uczestnik kursu otrzymuje bogato ilustrowane materiały szkoleniowe z technikami masażu. Po ukończeniu kursu słuchacz otrzymuje certyfikat ukończenia kursu wystawiony przez Uczelnię oraz świadectwo ukończenia kursu dokształcającego

W cenie kursu organizatorzy zapewniają:

  • udział w kursie
  • materiały szkoleniowe w formie skryptu dydaktycznego
  • przerwy kawowe
  • bawełnianą koszulkę typu T-shirt z nadrukiem. Koszulki dostępne w wersji damskiej i męskiej w rozmiarach od S do XL (przy zgłoszeniu na kurs prosimy podać wybrany rozmiar)
  • obiad (przy zgłoszeniu na kurs prosimy podać preferowaną wersję mięsną lub wege)

Rekrutacja

Adresatami kursu są fizjoterapeuci, kosmetolodzy, pielęgniarki i położne oraz studenci fizjoterapii (po I roku), technicy fizjoterapii, technicy masażyści.

Warunkiem udziału w kursie jest:

  • rejestracja on-line poprzez wypełniony formularz zgłoszeniowy
  • wpłata opłaty wpisowej w terminie 7 dni od daty rejestracji
  • Przypominamy, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o zakwalifikowaniu do udziału w kursie decyduje kolejność wpłat, a nie kolejność rejestracji.

Wymagane dokumenty

  • wypełniony formularz zgłoszeniowy
  • dyplom ukończenia studiów (fizjoterapia, kosmetologia, położnictwo, pielęgniarstwo, odnowa biologiczna), szkoły policealnej na kierunku technik masażysta, w przypadku osób uczących się - kserokopia legitymacji studenckiej lub legitymacji słuchacza szkoły policealnej

opublikowano: 2016-07-18
Komentarze
Polityka Prywatności