Instytut Filologii Angielskiej i Instytut Filologii Romańskiej UAM zapraszają na drugi Dzień Kanady na UAM. W najbliższy piątek (20 kwietnia 2012) polscy kanadyści z różnych ośrodków akademickich będą prezentowali wykłady w języku polskim dotyczące różnorodnych aspektów historii, kultury i literatury kanadyjskiej. Wstęp wolny.
Program Dnia Kanady
9.45-11.15 aula C1:
Uroczyste otwarcie Dnia Kanady: wystąpienie dziekan Wydziału Neofilologii, prof. dr hab. Teresy Tomaszkiewicz i władz Wydziału Anglistyki i Instytutu Filologii Romańskiej
Magdalena Marczuk-Karbownik (Uniwersytet Łódzki): "Niełatwe sąsiedztwo: wybrane problemy z dziejów stosunków kanadyjsko-amerykańskich"
11.30-13.00 aula C2:
Eugenia Sojka (Uniwersytet Śląski): "Spektakularna Inność. Kanadyjski dramat i teatr interkulturowy"
Jacek Mulczyk-Skarżyński (Uniwersytet Warszawski): "Artystyczna kwintesencja Kanady w twórczości Roberta Lepage'a"
Małgorzata Pałaniuk (UAM Poznań): "Jak ocalić w tłumaczeniu cały ten <zgiełk językowy>? Angielskie przekłady dramaturgii franko-kanadyjskiej."
13.30-15.00 aula C1:
Marta Kijewska-Trembecka (Uniwersytet Jagielloński): "Pół wieku od Révolution Tranquille- w poszukiwaniu nowych relacji miedzy Quebekiem a ROC / Rest of Canada/"
Ewelina Bujnowska (Uniwersytet Śląski): "Kanadyjski tygiel językowy, czyli o współczesnej wielokulturowej literaturze quebeckiej słów kilka"
Alicja Żuchelkowska (UAM Poznań): "Akadyjska sztuka kulinarna czyli jak się robi naleśniki ze śniegu"
15.15-16.45 aula C1:
Agnieszka Rzepa (UAM, Poznań): "Realizm magiczny w Kanadzie: teksty i konteksty"
Dagmara Drewniak (UAM, Poznań): "Na pamięć, podobnie jak na historię, nie mamy wpływu. Kilka myśli na temat pamięci, historii i tożsamości w pisarstwie emigrantów z Europy środkowej w Kanadzie"
Krystyna Potoczna (UAM, Poznań): "Biotekst w literaturze kanadyjskiej"
Miejsce: Collegium Novum, al. Niepodległości 4, aule C1 i C2.