Tegoroczny pełnowymiarowy program MPRA zainaugurują w kwietniu Milan Loviška i Angelo Romano. Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych ma na celu stworzenie warunków do dialogu, wymiany doświadczeń i umiejętności artystów z Polski z twórcami, pracownikami kultury i nauki z zagranicy.
Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych ma na celu stworzenie warunków do dialogu, wymiany doświadczeń i umiejętności artystów z Polski z twórcami, pracownikami kultury i nauki z zagranicy. Jest również okazją do powstania nowych inspirujących projektów. Ramowy program rezydencji obejmuje panele dyskusyjne, warsztaty artystyczno-edukacyjne dla różnych grup społecznych, spotkania z publicznością, wystawy, performance i instalacje.
Program MPRA zainaugurują w kwietniu Milan Loviška i Angelo Romano.
Angelo Romano (Niemcy) - kurator pracujący w Szwajcarii i Chinach. W swojej pracy poszukuje nowych modeli prezentowania sztuki oraz możliwości poszerzania przestrzeni wystawienniczej nieprzekraczających jednak jej instytucjonalnych ram. Romano pyta o status sztuki współczesnej, jej miejsce w społeczeństwie oraz możliwość odpowiadania i reagowania na problemy społeczne.
W Poznaniu kurator zamierza zrealizować projekt pt. 'How do we think about art? Community and cooperation – alternative models of society – the transformation of the medium” ('W jaki sposób myślimy o sztuce? Społeczność lokalna i współpraca – alternatywne modele społeczne – transformacja medium'), inspirowany filmem Francoisa Truffauta „Fahrenheit 451”. Realizacja będzie rozwinięciem przedsięwzięcia przeprowadzonego w Szanghaju podczas World Expo 2010, podczas którego w czasie transmisji na żywo za pomocą programu Skype artyści komunikowali się z uczestnikami wystawy. Powstała w ten sposób swoista interakcja społeczna poprzez skonfrontowanie biografii twórców i poruszanych przez nich problemów z sytuacją odbiorców ekspozycji.
W oparciu o tę konwencję powstanie poznański projekt, a do jego udziału zostanie zaproszonych czworo lokalnych twórców. Realizacja będzie okazją do obserwacji polskich społeczności lokalnych oraz alternatywnych modeli społecznych.
W ramach pobytu rezydencyjnego Angelo Romano odbędą się warsztaty z Alainem Kantarjianem (libańskim fotografem), Danielem Kurjakovicem (pisarzem, teoretykiem i kuratorem), a także zespołem performerskim Laurą Kalauz i Martinem Schickiem. Kalauz i Schick zaprezentują performance pt. „CMMN SNS PRJCT”, w którym artyści, odwołując się do powszechnej zasady handlu, zakwestionują normy relacji społecznych.
Milan Loviška (Słowacja) aktualnie pracuje w Wiedniu. Zajmuje się różnymi środkami ekspresji artystycznej związanymi z ruchem i ciałem – teatrem tańca, performance, a także sztuką związaną z działalnością multimedialną.
W Poznaniu Loviška zrealizuje projekt choreograficzny, którego temat związany będzie z zagadnieniem śmierci w jej społecznym i mitotwórczym aspekcie. Autor proponuje sceniczne laboratorium, w którym strach przed umieraniem i marzenia o jego uniknięciu zostaną poddane szczegółowej analizie na przykładzie superbohatera. Taka postać jest modelem marzenia o nieograniczonych umiejętnościach i mocy człowieka. To uosobiona wolność bez żadnych ograniczeń, jest perfekcją samą w sobie.
Artysta jest zainteresowany przedstawieniem superbohatera w kontekście idei słabości. Niemoc wyrażająca się w lęku przed śmiercią nadnaturalnej postaci, jest integralnym elementem konstrukcji bohatera, tym, co sprawia, że postać ta staje się bliższa ludziom. Możliwość ustąpienia przed tą słabością, a w konsekwencji poddanie się śmierci, prowokuje do postawienia kilku pytań. Czy superbohater może umrzeć? Czy byłaby to tylko śmierć w sensie biologicznym, czy może odbyłaby się ona na poziomie kulturowym? Jakie są konsekwencje śmierci takiego symbolu?
Rezydent MPRA poprowadzi również serię warsztatów artystycznych, skierowanych do różnych grup odbiorców. Wspólnie z uczestnikami warsztatów skupi się na figurze superbohatera w kontekście społecznych i indywidualnych fantazji oraz tego, jaki wpływ mają one na codzienne życie.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz Ministerstwo Kultury Słowacji.
Patronat honorowy: Instytut Słowacki w Warszawie, Honorowy Konsulat Republiki Słowackiej Poznań
Kalendarium:
Środa, 11.04.2012, godz. 17:00, wstęp wolny
Spotkanie z Angelo Romano
miejsce: Instytut Historii Sztuki, Collegium Novum, UAM
Spotkanie ma na celu przybliżenie studentom oraz innym uczestnikom spotkania działalności kuratorskiej Angelo Romano oraz planów związanych z jego projektem rezydencyjnym.
Wtorek, 17.04.2012, godz. 10:00-12:00, wstęp wolny
Wykład: “Community, Simultaneity, Transformation” („Wspólnota, symultaniczność, transformacja”) - Angelo Romano, Daniel Kurjaković
miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu
zapisy: +48 61 85 68 136/137, e-mail: edukacja@mnp.art.pl
Inspirację dla wykładu i dyskusji stanowi koncepcja wspólnoty artystycznej wywiedziona z filmu Francois Truffaut’a „Fahrenheit 451”. Poruszanym problemem będzie współpraca jednostek na rzecz tworzenia alternatywnych modeli społeczeństwa. Celem spotkania jest wzbudzenie refleksji i dyskusja nad transformacyjnym potencjałem sztuki oraz możliwościami stworzenia przez artystę i sztukę platformy do rozważań o problemach społecznych.
Daniel Kurjaković – pisarz, kurator, historyk sztuki i dyrektor artystyczny Burger Collection w Hong Kongu. Przewodniczący Komisji Sztuki w Muzeum Sztuki w Zurychu, wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu.
Wtorek, 17.04.2012, godz. 12.00-15.30, wstęp wolny
Środa, 18.04.2012, godz. 9.30-14.00, wstęp wolny
Warsztaty “Community, Simultaneity, Transformation” – „Wspólnota, symultaniczność, transformacja” - Angelo Romano
miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu
zapisy: +48 61 85 68 136/137, e-mail: edukacja@mnp.art.pl
Warsztaty związane z projektem rezydencyjnym pt. „How do we think about art?” stanowić będą kontynuację wykładu o tym samym tytule. Podczas warsztatów uczestnicy skonfrontują polskie i poznańskie doświadczenia artystyczne z projektami szwajcarskiego kuratora. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematem. Zapraszamy ponadto artystów do przybycia z portfolio – spotkanie będzie stanowiło okazję do wyłonienia artystów biorących udział w projekcie Angelo Romano oraz wieńczącej go wystawy, która odbędzie się w czerwcu 2012 roku.
Wtorek – Piątek, 24-27.04.2012, godz. 10:00-12:00, warsztat zamknięty
Warsztat: „Superbohaterzy” - Milan Loviška
miejsce: Galeria TAK
Warsztat z udziałem Grupy Teatralnej działającej przy Galerii TAK. Warsztat związany będzie z artystyczną eksploracją postaci superbohaterów. Uczestnicy poszukiwać będą sposobów na wyrażenie zachowań znamionujących herosów, dysponujących nadprzyrodzonymi, fantastycznymi mocami. Celem spotkań warsztatowych jest wykreowanie sytuacji sprzyjającej artystycznym eksperymentom, gdzie proces twórczy jest istotniejszy niż finalny rezultat.
Sobota, 12.05.2012, godz. 11:15-13:15, wstęp płatny (koszt biletu wstępu do muzeum)
Warsztat: „Gdzie jest Twój superbohater?” - Milan Loviška
miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu
zapisy: +48 61 85 68 136/137, e-mail: edukacja@mnp.art.pl
Warsztat dla dzieci w wieku szkolnym, odbędzie się w ramach Muzealnej Akademii Dziecięcej. Warsztat poświęcony będzie superbohaterom oraz fantastycznym światom w ramach których oni egzystują. Temat ten cieszy się od dawna niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży dzięki niezliczonej ilości komiksów i produkcji filmowych. Spotkanie będzie okazją do twórczych działań podjętych przez uczestników wydarzenia. Celem warsztatów będzie wykonanie elementów scenografii i kostiumów związanych ze spektaklem odnoszącym się do tematyki herosów. Wydarzenie rozpocznie krótka prezentacja plakatów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Środa, 16.05.2012, godz. 10:00, wstęp wolny
„The Audience, the Performer, the Myth and the Sidekick. Discussion about Desires” - „Publiczność, performer, mit, towarzysz. Dyskusja o pragnieniach” - Spotkanie z Milanem Loviška
miejsce: Wydział Nauk Społecznych, UAM
Milan Loviška będzie opowiadał o pracy artystycznej performera. Spotkanie odbędzie się w ramach uniwersyteckiego Festiwalu Kultury Studentów KULMINACJE, organizowanego przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W ramach programu rezydencyjnego Angelo Romano
Sobota,19.05.2012, godz. 19:00, wstęp wolny (wejściówki do odbioru w kasie CK Zamek)
„CMMN SNS PRJCT” - Performance. Laura Kalauz i Martin Schick
miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala pod Zegarem
Niedziela, 20.05.2012, godz. 9:30-18:00
Warsztaty dla artystów biorących udział w projekcie. Prowadzą: Angelo Romano, Laura Kalauz i Martin Schick
miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Audiowizualna
Poniedziałek, 21.05.2012, godz. 9:30-15:00
Warsztaty dla studentów. Prowadzą: Laura Kalauz i Martin Schick
miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Audiowizualna
Laura Kalauz to artystka pochodząca z Argentyny, gdzie ukończyła studia na Uniwersytecie w Buenos Aires, na wydziale Nauk o Komunikacji Społecznej. Martin Schick pochodzi ze Szwajcarii. Ukończył Uniwersytet Artystyczny w Bernie na wydziale teatrologii. Zajmuje się teatrem i tańcem. Ich wspólna działalność artystyczna dotyka zagadnienia zależności modelu komunikacji społecznej od konwencji m.in. artystycznej i politycznej. Współpraca zaowocowała stworzeniem w 2011 roku przedstawienia „CMMN SNS PRJCT”. Artyści zaproponowali w nim nowe możliwości handlu i formy wymiany w konwencji teatralnej. Ich działanie łączy intymność z nieznajomością, jest płaszczyzną relacji pomiędzy podglądaniem a uczestnictwem. Performance włącza do aktywnego udziału publiczność i choć sięga granic fikcji, podejmuje problem transformacji medium, którym interesuje się w swych badaniach Romano.
Środa, 23.05.2012, godz. 17:00, wstęp wolny
Sesja krytyczna. Angelo Romano, Milan Loviška i wybrani poznańscy artyści
miejsce: Galeria Miejska Arsenał
W trakcie spotkania zaprezentują swoją działalność wiosenni uczestnicy Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych: Milan Loviška, słowacki artysta pracujący w Wiedniu i Angelo Romano, niemiecki kurator pracujący w Zurichu i Szanghaju oraz wybrani poznańscy artyści. Każda prezentacja potrwa blisko 15 min, a po przedstawieniu się wszystkich uczestników nastąpi dyskusja panelowa z udziałem publiczności.
Poniedziałek, 28.05.2012, godz. 09:30-12:00, wstęp wolny
Wykład: “Ludzie z Daoura – wspólnota w stanie zawieszenia” - prezentacja oparta na projekcie badawczym przeprowadzonym w Bejrucie. Angelo Romano, Alain Kantarjian
miejsce: szczegóły na www.m-pra.org
Fotograf Alain Kantarjian będzie mówił o społeczności lokalnej z Daoura, żyjącej na granicach Bejrutu (Liban). Są to ludzie, których trudno opisać pod względem demograficznym – pracownicy z zagranicy, uchodźcy, rybacy, młodzież homoseksualna lub seksualnie ambiwalentna oraz transwestyci. Nie stanowią ani spójnej grupy, ani mieszanki obcych sobie jednostek. Łączy ich port w Daoura, a także wspólny status osób żyjących na uboczu administracji, biurokracji i zasad społeczeństwa. Prezentacja przybliży ukrytą, marginalizowaną naturę człowieka społecznego. (www.alainkantarjian.info)
dodane przez mpra2012