Szyfrowanie danych, bezpieczeństwo i prywatność w Internecie, instalacja i konfiguracja sieci komputerowych czy wykrywanie błędów – to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników bezpłatnych warsztatów, odbywających się w ramach Dnia z informatyką organizowanych przez WSNHiD – 13 kwietnia 2012 roku.
Harmonogram
10.30 - powitanie i prezentacja kierunku - dr Krzysztof Nowakowski, Dziekan Wydziału Informatyki i Komunikacji Wizualnej
11.00-12.30 - I runda warsztatów w grupach
13.00-14.30 - II runda warsztatów w grupach
I runda
Warsztat I - "Ukrywanie wiadomości"
Prowadzący: dr Tomasz Tyksiński, specjalista z zakresu bezpieczeństwa danych. Ekspert zagadnień związanych z kryptografią, kryptoanalizą, podpisem elektronicznym, ukrywaniem danych, anonimowością w Internecie. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.
(2x45 min., max. liczba uczestników: 22 osób)
Uczniowie poznają nowoczesne standardy szyfrowania danych wykorzystywane w Internecie. Nauczą się przesyłać zaszyfrowaną i podpisaną elektronicznie pocztę elektroniczną. Poznają podstawowe pojęcia kryptografii symetrycznej i asymetrycznej, zaprezentowane zostaną również inne metody ukrywania wiadomości (przesyłanie wiadomości w podpisie elektronicznym oraz znakowanie wodne dokumentów).
Warsztat II - "Bezpieczeństwo i prywatność w Internecie"
Prowadzący: dr inż. Robert Jacek Tomczak, specjalista z zakresu administracji systemami serwerowymi. Ekspert zagadnień związanych z bezpieczeństwem systemów i sieci. Praktyk powiązany z wieloma firmami, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
(2x45 min., liczba uczestników: 22 osoby)
Uczestnicy warsztatu zapoznają się z zagrożeniami płynącymi z codziennego korzystania z zasobów Internetowych. Podczas zajęć praktycznych zainstalują i skonfigurują min. mechanizmy zabezpieczające pracę w sieci i zwiększające prywatność. Każdy uczestnik warsztatu będzie miał okazję przetestować swoją wiedzę nt. bezpieczeństwa pracując samodzielnie w laboratorium komputerowym pod okiem eksperta.
II runda
Warsztat I - "Sieci Komputerowe"
Prowadzący: dr inż. Michał Sajkowski, specjalista z zakresu sieci komputerowych. Ekspert zagadnień związanych z inżynierią protokołów sieci komputerowych. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz Politechniki Poznańskiej.
(2x45 min., liczba uczestników: 22 osoby)
Uczestnicy warsztatu zapoznają się z możliwościami tworzenia sieci komputerowych. Podczas zajęć praktycznych zainstalują i skonfigurują sieć komputerową na komputerach pracujących pod systemem operacyjnym Linux. Każdy uczestnik warsztatu będzie miał okazję przetestować swoją wiedzę nt. konfiguracji sieci komputerowej pracując samodzielnie w laboratorium komputerowym pod okiem eksperta.
Warsztat II - "Pozory mylą czyli o tym, że nie można udowodnić nieprawdy"
Prowadząca: dr Katarzyna Wład, doktor nauk matematycznych, specjalista z zakresu analizy matematycznej. Wieloletni wykładowca akademicki na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
(2x45 min., liczba uczestników: 22 osoby)
Uczestnikom warsztatu przedstawione zostaną rozumowania na pozór poprawne, prowadzące do absurdalnych wniosków. Wspólne zadanie polega na wykrywaniu błędu. Trochę logiki i szkolna wiedza matematyczna będą do realizacji tego celu wystarczającymi narzędziami. Zastanowimy się również nad tym, dokąd można dojść coraz mniejszymi krokami - donikąd czy też nieskończenie daleko.