Drugi dzień 8 Dni Równości i Tolerancji w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu przebiegnie pod hasłem "Mniejszości religijne i etniczne".
15.11 (wtorek) – "Mniejszości religijne i etniczne"
Godz. 16:00 – wykład „Mniejszości religijne i etniczne w Polsce”, WSNHiD, ul. Kutrzeby 10, sala nr 004, wstęp wolny
Wykład ma na celu poszerzenie świadomości i wiedzy związanej z mniejszościami religijnymi i etnicznymi w Polsce. Poruszone między innymi będą kwestie „mapy religijnej” Polski, czy współczesnego pogaństwa.
Godz. 19:00 – debata „Seksualność a religia”, WSNHiD, ul. Kutrzeby 10, sala nr 004, wstęp wolny
Debata ma odtabuizować intymną sferę człowieka w perspektywie różnych światopoglądów religijnych. Zaproszeni goście będą przedstawiać różne punkty widzenia, wśród nich znajdą się m.in. filozof, ksiądz oraz imam, będą dyskutować nad rolą ludzkiej seksualności w doświadczeniu i życiu religijnym człowieka.
Godz. 20:00 – spektakl „Murzyni” (Studio Teatralne Próby), WSNHiD, ul. Kutrzeby 10, Aula Artis, wstęp wolny
Spektakl na podstawie sztuki Jeana Geneta „Murzyni” („Les Nègres”). „Murzyni” Geneta traktuje o stereotypach i uprzedzeniach względem rasy, przekonaniu o wyższości jednych, nad innymi. Są krytyką kolonializmu i próbą opowiedzenia o problemach osób ciemiężonych w budowaniu własnej tożsamości. Sztuka ukazuje dramat walki o własną niezależność i odpowiedzialność za siebie.
Godz. 20:15 – film „Oczy szeroko otwarte”, reż.: Haim Tabakman, Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, wstęp: normalny 17 zł, ulgowy 13 zł
Aaron prowadzi koszerny sklep mięsny w dzielnicy zamieszkałej przez ultra-ortodoksyjnych Żydów. Wraz z żoną i czterema synami wiedzie spokojne, pobożne życie. Zostaje ono zakłócone pojawieniem się zagubionej duszy – studenta Ezriego, który budzi w Aaronie zakazane uczucia.
Reżyser bada moralne granice własnej religii poprzez dokładne, dojrzałe śledztwo. Umiejętnie uchwycił dwoistość życia w małej społeczności, gdzie nie istnieje coś takiego, jak wolna wola. Ludzie mogą się liczyć ze sobą nawzajem, ale ich dobroć nie jest bezinteresowna.