16 marca 2008 (niedziela)

II Forum Nauczycielskie WSL

Blisko 150 nauczycieli przybyło z całej Polski na II Forum Nauczycielskie WSL zorganizowane przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Uczelnia rozwija program pomocy nauczycielom kształcącym w zawodach technik logistyk i technik spedytor.

Problemów mają wiele. Od kilku lat kształcą w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Tak naprawdę nauczycieli nikt do tego nie przygotował. Nikt wcześniej nie napisał dla nich odpowiedniego podręcznika. Brakuje im pomocy dydaktycznych. Nikt nie pokazał jak tego uczyć. Mało tego – większość z nich nie jest przeszkolonych z zakresu logistyki. Mają też wiele zastrzeżeń do programu nauczania. Ponad 120 polskich szkół średnich kształcąc w tych zawodach boryka się z podobnymi problemami.

Z pomocą dla nauczycieli przyszła Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. „Nawiązaliśmy kontakt z większością ośrodków w Polsce kształcących w zawodach technik logistyk i technik spedytor¬– mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL – Zidentyfikowaliśmy ich problemy i solidnie przepracowaliśmy ubiegły rok. Są już pierwsze sukcesy”.

Przy współpracy z Instytutem Logistyki i Magazynowania powstało 5 podręczników dostosowanych do programu nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Autorzy byli w ciągłym kontakcie z nauczycielami, którzy korzystając z własnego doświadczenia konsultowali poszczególne rozdziały.

Wyższa Szkoła Logistyki uruchomiła studia podyplomowe „Logistyka dla nauczycieli”. Dzięki nim pogłębiają oni wiedzę logistyczną przenosząc ją na grunt edukacji w szkołach. Studia trwają 3 semestry i stanowią jedną z form samokształcenia w trakcie realizacji kolejnych stopni awansu zawodowego nauczycieli.

Problem braku materiałów do prowadzenia lekcji z przedmiotów logistycznych rozwiązywany jest natomiast poprzez portal internetowy. WSL stworzyła platformę wymiany informacji pomiędzy nauczycielami. Pracownicy uczelni sukcesywnie uzupełniają stronę www o materiały pozyskiwane od firm partnerskich. Każdy z nauczycieli po rejestracji w portalu może pobrać jego zasoby jak również umieścić tam swoje materiały do pobrania dla innych.

Integrując środowisko nauczycieli WSL przygotowuje się do uruchomienia Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. „Trwają konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej – dodaje Wojciech Zalewski – Dążymy do stworzenia olimpiady, której laureaci będą zwalniani z egzaminu zawodowego. Chcemy także, aby najlepsi studiowali na WSL bezpłatnie.”

29 lutego 2008r. po roku współpracy do Poznania przyjechało blisko 150 nauczycieli. Podsumowano dotychczasową współpracę. Pracowano również w grupach warsztatowych uwzględniając fakt, że nauczyciele najlepiej wiedzą jak powinna wyglądać edukacja w szkołach średnich. Izabela Świtalska przeprowadziła warsztat, na którym nauczyciele pracowali nad zmianami w programach nauczania dla techników logistyków i techników spedytorów. Tomasz Janiak zajmujący się podręcznikami dla nauczycieli prowadził panel na temat kolejnych książek i uaktualnień już napisanych. Kanclerz WSL koordynujący współpracę uczelni ze szkołami średnimi, doc. Ireneusz Fechner poprowadził natomiast warsztat poświęcony Olimpiadzie Logistycznej.

WSL zaprosiła do udziału w II Forum Nauczycielskim partnerów biznesowych uczelni. Pod aulą swoje stoiska rozstawiły takie firmy jak: DHL Express, Panopa Logistik Polska, Wandalex, Agrobex, BCS Polska, Urząd Miasta Śmigla, PC Guard. Obecny był również założyciel uczelni – Instytut Logistyki i Magazynowania. Wszystko po to, aby szukać nowych możliwości współpracy między biznesem, a nauczycielami. Teczki konferencyjne zostały również wzbogacone o materiały od firm: Prologis, Kuehne + Nagel, WGRO, Promag, Schenker i Transmeble International.

Program pomocy szkołom średnim rozwija się znakomicie. To precedens na skalę całego kraju. Poprawa programu edukacji logistycznej w szkołach jest korzystna dla wszystkich stron. Pracodawcy poszukują pracowników ze średnim wykształceniem zawodowym. Nauczyciele będą sprawniej i lepiej wykonywać swoją pracę. Uczniowie będą lepszymi technikami logistykami i technikami spedytorami, stanowiąc z kolei dla Wyższej Szkoły Logistyki doskonałych potencjalnych studentów, których nie trzeba edukować od podstaw.

Patronat medialny nad II Forum Nauczycielskim objęły: Czasopismo Logistyka (patronat główny), Nowoczesny Magazyn, Transport i Spedycja, Logistyka a Jakość, portal Interia.pl, portal spedycje.pl, portal logistyka.net.pl, portal e-Fakty, portal studentnews.pl, miesięcznik Kariera oraz Radio Merkury.

ostatnia zmiana: 2008-03-05
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Poznaniu i okolicy
04 października 2024 (piątek), godz. 18:00
BONSON | LAST DANCE TOUR JESIEŃ 2024 | POZNAŃ
04 października 2024 (piątek), godz. 21:30
Bluesferajna w Kontrabasie !! | Kalisz
04 października 2024 (piątek), godz. 23:00
NEW AGE: MRD | PABLO BOZZI | RAWMANCE
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 18:00
WIŚNIA BAKAJOKO I POZNAŃ | JEDYNY TAKI KONCERT
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 23:00
TAMA: JORIS VOORN
06 października 2024 (niedziela), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
06 października 2024 (niedziela), godz. 19:30
ZMIANA MIEJSCA | BIG BRAVE + MJ GUIDER | POZNAŃ
06 października 2024 (niedziela), godz. 20:00
Zamilska | Poznań
 
Polityka Prywatności