Nominacja dr. hab. Huberta Szramki na profesora nauk leśnych

Dział: Poznań

Po siedmiu latach starań i dzięki przychylności Rady Naukowej Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym, dr hab. Hubert Szramka z dniem 23 grudnia 2010 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk leśnych. Uroczystość nadania odbyła się w Pałacu Prezydenckim w dniu 21 stycznia 2011 roku.

Prof. dr hab. Hubert Szramka zatrudniony jest w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu od 1 października 1977 roku, przechodząc kolejne stanowiska od asystenta stażysty do prof. nadzwyczajnego, na którym to stanowisku pracuje od 1996 roku. Stopień naukowy doktora nauk leśnych uzyskał w 1982 roku, a doktora habilitowanego w 1993 roku. Od 1991 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Ekonomiki Leśnictwa.

Dorobek naukowy
jest bardzo bogaty, gdyż zawiera ponad 150 pozycji, z czego 60 to oryginalne opublikowane prace twórcze oraz 13 opracowań zwartych takich jak, skrypty, podręczniki, poradniki czy wydawnictwa encyklopedyczne, w których jest autorem, współautorem czy głównym redaktorem.


Zdecydowana większość dorobku naukowego opublikowana została w znanych wydawnictwach naukowych, o szerokiej wymianie międzynarodowej, tj. Rocznikach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Rocznikach Akademii Rolniczej w Poznaniu i Forestry, Rocznikach Naukowych Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, Sylwanie, Wydawnictwach Instytutu Badawczego Leśnictwa, Lesie Polskim, Przeglądzie Leśniczym, Wydawnictwie Kurpisz sc., Krajowym Centrum Doradztwa i Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Pracach Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz zagranicznych wydawnictwach naukowych uniwersytetów w Ufie, Brańsku i Moskwie (Rosja), Zvoleniu (Słowacja), Dreźnie (Niemcy). Prace te zostały opublikowane głównie w języku polskim ale również, angielskim, rosyjskim, słowackim i niemieckim.

Jego główne zainteresowania naukowe koncentrują się na sześciu głównych kierunkach badawczych, a mianowicie:

1. Problemy oceny racjonalności gospodarowania w leśnych podmiotach gospodarczych  
2. Problemy wyceny pozagospodarczych funkcji lasu.
3. Sposoby i zasady finansowania gospodarki leśnej.
4. Geografia gospodarcza leśnictwa.
5. Problemy i zasady funkcjonowania marketingu w leśnictwie.
6. Teoretyczne i praktyczne problemy wielofunkcyjnego gospodarstwa leśnego i wpływ leśnictwa na rozwój obszarów wiejskich.         

Jest członkiem i współpracuje z wieloma organizacjami, towarzystwami naukowymi i zawodowymi, m.in. z Polskim Towarzystwem Leśnym, Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Polskim Związkiem Łowieckim i Stowarzyszeniem Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu oraz Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

W organizacjach tych pełnił i pełni szereg ważnych funkcji. W Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, w latach 1988-2008 pełnił funkcję Sekretarza Komisji Nauk Leśnych, a od 2008 roku jest jej Przewodniczącym. Od 2006 roku jest Vice Przewodniczącym Zarządu Oddziału SITLiD w Poznaniu. Od 1991 roku pełni różne funkcje w Zarządzie Akademickiego Koła Łowieckiego, przy UP w Poznaniu, od sekretarza, podłowczego do Vice Prezesa od 2010 roku.          

Wykazuje dużą aktywność na arenie międzynarodowej uczestnicząc w wielu krótszych lub dłuższych stażach czy wyjazdach naukowo-technicznych, m.in. do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Norwegii, Rosji, Francji, Włoch, Portugalii, Rumunii, Ukrainy i Litwy.                    

Potwierdzeniem szerokiej, naukowej współpracy międzynarodowej jest fakt powołania prof. Huberta Szramki do komitetu programowego dużej światowej konferencji, jaką była II Międzynarodowa Konferencja pt.: „The Natural Heritage of Russia in XXI Century”, zorganizowanej przez Rosyjską Akademię Nauk, Baszkirski Państwowy Uniwersytet Rolniczy oraz inne organizacje naukowo-badawcze, która odbyła się w Ufie(Rosja) w dniach 25-27 września 2008 roku. Ponadto od 2007 roku jest współorganizatorem corocznej, międzynarodowej konferencji naukowej, organizowanej przez Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi, pod ogólnym tytułem „Zarządzanie Przyrodą w Lasach”.

Źródło: www.puls.edu.pl

ostatnia zmiana: 2011-02-07
Komentarze
Polityka Prywatności