Miejsce: Aula Artis
Poznań, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
Cena biletu Standard (miejsca siedzące): 40 PLN
CHÓR CZAROWNIC
godzina rozpoczęcia
20:00
"Występ chóru to spektakularna, gniewna klątwa rzucona na patriarchat (…) Podczas występów chóru publiczność spontanicznie wstaje i przyłącza się do śpiewu. Towarzyszą temu niezwykle intensywne emocje: poczucie wspólnoty, jednocześnie groza i nadzieja.” Agnieszka Graff, pisarka
„Te kobiety wręcz wbiły widownię w ziemię! Ale mają moc” PPA we Wrocławiu
„Chór Czarownic już zmienia Polskę” Adam Wajrak, ekolog, dziennikarz
Historia Chóru:
Inspiracja do jego powstania była historia pierwszej kobiety w Polsce, na poznańskim Chwaliszewie oskarżonej o czary i spalonej na stosie.
W skład wchodzi zespół wokalny składający się z ok.30 kobiet różnych zawodów, wieku i światopoglądów a akompaniuje im awangardowi muzycy. Na scenie jest wiele oryginalnych instrumentów na których grają chórzystki.
Chór Czarownic śpiewa głośno, gniewnie, punkowo, z energią ale także z refleksją, autoironia i ponadczasowa mądrością. Występ zbudza wśród widzów najwyższe emocje. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne leki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie.
Ze sceny płyną pieśni czułe, intymne, szczere, domowe oraz gwałtowne i buntownicze.
Chór Czarownic wystąpił już w wielu znaczących miejscach - na Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie, na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Białymstoku, na Festiwalu Rockowym w Jarocinie, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w Teatrze Polskim w Poznaniu i Kongresie Kobiet w Poznaniu.
Ten projekt to nie tylko wydarzenie artystyczne - to także manifest filozoficzny.
Pieśń Chóru Czarownic p.t.: 'Twoja władza' stał się nieformalnym hymnem Czarnego Protestu w 2016 roku w Poznaniu, był również śpiewany w innych miastach, m.in w Szczecinie, Gorzowie, Berlinie, Warszawie i wielu innych.
O projekcie w Przekroju: https://przekroj.pl/kultura/stado-bab-ewa-lowzyl?fbclid=IwAR0sSaE5AO3l0lMGXC7Yi-ffRy37-pSajVXgeK4MOGxAWXv0BuJ-R0kv6gc