22-29.01.2016
Wystawa Status: Pasożyt
STATUS: PASOŻYT - wystawa organizowana przez Pracownię Projektów Kuratorskich Wydział Edukacji Artystycznej UAP, opieka merytoryczna: Izabela Kowalczyk. WERNISAŻ: 22.01.16, godz.19:00, MONA Inner Spaces, ul. Gwarna 7/100, Poznań, GODZINY OTWARCIA WYSTAWY: wt.-pt.: 14-18, sob.-niedz.: 11-19. Wystawa czynna do 29 stycznia.
KURATORKI: Aleksandra Janz, Aleksandra Jaraszkiewicz, Sylwia Siwiak
ARTYŚCI: Tymek Borowski, Katarzyna Frankowska, Agnieszka Grodzińska, Małgorzata Kaczmarek, Michał Knychaus & Urszula Lucińska, Ewa Kubiak, Zbigniew Libera, Piotr Macha, Dawid Marszewski, Małgorzata Michałowska, Elżbieta Niewiadomska, Iwona Ogrodzka, Julia Popławska, Justyna Śmidowicz, Marcin Zaremba
"Pasożyty [parazyty] występują właściwie w każdym typie i tworzą jedną
z form związków międzygatunkowych, którą arbitralnie
nazywamy pasożytnictwem."
(Neil A. Croll, "Pasożytnictwo i inne związki")
STATUS: PASOŻYT jest próbą odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób można zjawisko pasożytnictwa przetransponować na pole sztuki; do czego prowadzi eksploatacja rzeczywistości przez sztukę, a także, kto lub co zyskuje status parazyta w jej obszarze. Wystawa dotykać będzie relacji panujących w świecie sztuki, zależności instytucjonalnych, związków między artystami, galeriami i kuratorami. Na czym polegają zasady przeżycia w tym świecie? Czy kategoria parazyta musi być traktowana pejoratywnie? Współobecność często wzmacnia każdego z aktorów na scenie Art World'u. Oprócz zależności środowiskowych zauważalny jest proces nawiązywania przez twórców relacji z odbiorcami czy wybranymi wspólnotami, a tu pojawia się- także podejmowany przez wielu twórców- problem pasożytnictwa w kontekście społecznym. Kolejną z artystycznych taktyk "pasożytniczych" jest korzystanie z dorobku innych artystów, zawłaszczanie, czerpanie inspiracji, a nawet cytowanie dzieł z historii sztuki we własnych pracach. Niekiedy strategią na wybicie się jest pasożytnicza relacja z własnym mistrzem, pytanie, kto, na kim w tym przypadku żeruje?
Wystawa prezentuje wielość strategii podejmowanych przez artystów, którzy kategorię parazyta interpretują na wiele sposobów; choć kulturowo pasożyt postrzegany jest negatywnie, to jednak w sztuce, wzajemne "pożeranie się" i życie cudzym kosztem nie jest już tak jednoznaczne.
opublikowano: 2016-01-21