15 i 16 kwietnia

Mobilne centrum naukowe „Planeta Energii” we Wrześni

miasteczko-planeta-energii

Samochody napędzane siłą mięśni, film 3D, mini elektrownia wodna czy robot segregujący śmieci, to tylko przykłady atrakcji, które 15 i 16 kwietnia będzie można zobaczyć na rynku we Wrześni w mobilnym centrum edukacyjno-rozrywkowym „Planeta Energii”.

Wizyta miasteczka to nagroda w zorganizowanym przez Grupę ENERGA ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest  propagowanie wiedzy o energii elektrycznej wśród najmłodszych. Pośród tegorocznych zwycięzców  znalazła się klasa I „E” i pani Beata Mocek z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Wrześni i okolic będą mogli odbyć niezwykłą podróż do świata energii elektrycznej.

Film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii”, niecodzienne pokazy i eksperymenty naukowe prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz multimedialne zabawy edukacyjne, to tylko część atrakcji jakie czekają na odwiedzających interaktywne miasteczko, które na dwa dni wyląduje na rynku we Wrześni.Goście „Planety Energii” w trakcie wizyty dowiedzą się czym jest prąd oraz jak racjonalnie i bezpiecznie należy z niego korzystać.

W dwóch poprzednich edycjach programu „Planeta Energii” miasteczko odwiedziło ponad 46 tys. dzieci i 13 tys. dorosłych. Mamy nadzieję, że w tym roku nasze centrum edukacyjne będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem.Dla naszych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek. Serdecznie zapraszamy do wspólnego zgłębiania tajników energii elektrycznej– mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Wizyta mobilnego centrum naukowego to nagroda w konkursie edukacyjnym Grupy ENERGA za propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz promowanie wśród najmłodszych odpowiedzialnych i proekologicznych postaw.Miasteczkojuż po raz trzeci rusza w podróż po 10 miastach, z których pochodzą laureaci tegorocznej edycji konkursu. Września jest pierwszym miastem, które odwiedzi.

Klasa I „E” i Beata Mocek ze SSP nr 1 we Wrześni wśród zwycięzców konkursu „Planeta Energii”!

W III edycji programu ENERGI wzięło udział prawie 300 pedagogów i 4,2 tys. uczniów. Beata Mocek i klasa I „E” z SSP nr 1 we Wrześni znaleźli się wśród zdobywców nagrody głównej w konkursie. Warsztaty ekologiczne, rozmowy z dorosłymi o tym, jak mogłoby wyglądać życie bez prądu oraz zajęcia plastyczno-techniczne, to tylko nieliczne działania przeprowadzone przez laureatów z Wrześni, które zadecydowały o zwycięstwie. Dzięki ich wygranej z edukacyjnej atrakcji ENERGI będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Wrześni i okolic. Dodatkowo do miasteczka zostaną zaproszeni zdobywcy nagrody specjalnej – dzieci z Przedszkola Miś ze Słupcy wraz z nauczycielką panią Darią Przybyłą. Obie klasy dokonają uroczystego otwarcia miasteczka.

Mobilne centrum „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na rynku w centrum miasta. W godzinach 9:00-14:00 miasteczko będzie dostępne dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych we Wrześni i Słupcy, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich mieszkańców. Wstęp wolny.

Energetyczny konkurs dla miast! Czy mieszkańcy Wrześni zdobędą dodatkową nagrodę dla klasy I „E”?

W tym roku organizator wydarzenia przygotował także specjalną atrakcję dla mieszkańców miast, w których gościć będzie mobilne centrum „Planeta Energii”. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z sześciu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy, którzy zgromadzą najwięcej energii zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu.

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny. Patronat honorowy nad programem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus oraz portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek – doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.

„Planeta Energii” to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W dwóch poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 73 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko „Planeta Energii”, które do tej pory odwiedziło 24 miasta.


opublikowano: 2013-04-12
Komentarze
 
Polityka Prywatności