Fotograf Alain Kantarjian przedstawi efekty swojego projektu dotyczącego społeczności lokalnej żyjącej na przedmieściach Bejrutu w porcie Daoura.
Prezentacja oparta na projekcie badawczym prowadzonym w Bejrucie (Liban)
Fotograf Alain Kantarjian przedstawi efekty swojego projektu dotyczącego społeczności lokalnej żyjącej na przedmieściach Bejrutu w porcie Daoura.
Mieszkańcy dzielnicy to przede wszystkim gastarbeiterzy, uchodźcy, lokalni rybacy oraz młodzież homoseksualna, a także społeczność transwestytów. To, co ich łączy to nie tyle więzy wspólnotowe, ile podzielany status osób żyjących na marginesie społeczeństwa, poza oficjalnym porządkiem administracyjno-politycznym.
Fotografie Kantarjiana starają się uchwycić ambiwalentny status owej społeczności, tworzącej się jednocześnie poza i w obrębie społeczeństwa libańskiego, będącej swoistym przykładem alternatywnego modelu społecznego.
Alain Kantarjian – pochodzący z Libanu artysta pracuje obecnie we Francji i Szwajcarii. Interesuje go to, co ukryte, zasłonięte, niewidoczne, zapomniane. W swoich fotografiach portretuje ludzi wykluczonych, sytuujących się na marginesach różnych społeczności oraz rzeczy „nieużyteczne”, wyzute z pierwotnego kontekstu i właściwiej im funkcji.
Cykl fotografii architektury, na których artysta prezentuje m.in. opustoszałe budynki starych francuskich i libańskich kin, wywodzi się z fascynacji procesem rozpadu znaczenia i kruchością form symbolicznych. Podobnie prowokacyjnie artysta stara się ukazać niestabilność i efemeryczność kwestii płci oraz seksualności w serii fotografii zatytułowanych „Oh, Marie France!”. Fotografie dokumentalne artysta uzupełnia także abstrakcyjnymi zdjęciami kompozycji papierowych form wyznaczających jego myślenie o wielopostaciowej strukturze fotografii.
Projekt dofinansowany przez: Urząd Miasta Poznania, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Kultury Słowacji, Ambasada Szwajcarii w Warszawie
Organizator: Stowarzyszenie Nastawnia w ramach Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych
miejsce:
Kamienica Sztuki
Stara Rzeźnia, Budynek C
ul. Garbary 101/111
61-7574 Poznań
dodane przez biurompra2012