11 grudnia 2010 (sobota)

Najstarsza Afera w mieście

Historia radia Afera tak naprawdę zaczęła się dwa razy. Pierwszy raz, gdy na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku narodziła się jako kablowe Studio Radiowe Politechniki Poznańskiej.

Drugi raz, gdy wraz ze świeżo odzyskaną przez Polskę swobodą i szerzącą się wolnością rozwoju rynku, handlu, techniki i słowa, Afera postanowiła dać się ponieść fali wydarzeń i została piratem.Wieczorem 30 września 1990 roku jako pierwsza niepubliczna stacja w Poznaniu zaczyna nadawać program w eter, na częstotliwości 73,4 MHz.  W 1991 roku nadajnik radiowy przeniesiony zostaje na dach DS nr 5, a Afera jest słyszalna już niemal w całym mieście.

Aż do 1993 roku działanie stacji jest nieustannie zagrożone. Przepisy dopiero powstawały, trudno zatem było stwierdzić, czy ten, kto nadaje w eterze jest piratem, czy nie. Aferowicze zbierali podpisy słuchaczy, zebrali ich naprawdę dużo, rozpoczęto starania o koncesję.

20 lutego 1995 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Politechnice koncesję na nadawanie programu radiowego. Teraz już nikt i nic nie mogło powstrzymać Afery przed zataczaniem coraz większych kręgów i werbowaniem nowych aferowiczów na częstotliwości 98,6 FM. Program, startujący jako krótkie pasmo wieczorne, potem poranne i wieczorne, z przerwą wakacyjną, w tej chwili nadawany jest  przez całą dobę, cały rok.  Od 2002 roku stacji można słuchać również przez Internet, ze strony www.afera.com.pl, co powoduje, że Afera staje się prawdziwie  międzynarodowa.

Dzisiejsza Afera to przede wszystkim całodobowy program radiowy w całości przygotowywany i emitowany przez pracujących wolontariacko młodych ludzi – licealistów, studentów i absolwentów.
 
W ofercie programowej mamy około pięćdziesięciu autorskich audycji. Większość z nich stanowią programy muzyczne – pod tym względem Afera gwarantuje naprawdę duży wybór. Nie stronimy bowiem od żadnego wartościowego gatunku muzycznego, proponując słuchaczom zarówno bardzo przyjemne dźwięki reggae czy alternatywnego popu, poprzez typowo rockowe standardy, techniczno-elektroniczne nowości, aż do naprawdę ciężkiego metalu i skomplikowanych, wymagających eksperymentów dźwiękowych.

Dla chcących rozwijać swe horyzonty poznawcze mamy garść audycji publicystycznych, przedstawiających, za pomocą dyskusji w studio lub wywiadów z zaproszonymi gośćmi, rozmaite poglądy na ważne dla młodych ludzi sprawy i różnorodne wizje świata. Nie stronimy również od kultury – poza cyklicznymi programami dotyczącymi kulturalnych wydarzeń w mieście mamy również audycje poświęcone w całości literaturze, filmowi, komiksom czy fantastyce.

Mimo długiej i bogatej historii Afera się nie starzeje. Zmienił się system, sprzęt, gusta młodych ludzi i ich życiowe cele, ale to, co najważniejsze, udało się zachować. Tym czymś jest niekomercyjny charakter programu, który nie jest przykrojony według precyzyjnego, wymyślonego przez specjalistów od PR formatu, ale stanowi żywe odzwierciedlenie tego, co studentów zajmuje, interesuje i pochłania. Tym czymś są również coraz to nowe pokolenia młodych ludzi, którzy kompletnie za darmo, poświęcając swój czas i energię, tworzą tę największą i jedną z najstarszych w Polsce niekomercyjną, studencką rozgłośnię.

Z okazji 20 rocznicy pojawienia się Afery w eterze zapraszamy wszystkich naszych słuchaczy i sympatyków na huczne urodzinowe imprezy. Zaczynamy dwoma alternatywnymi wydarzeniami 8 grudnia: koncertem Keva Foxa w Klubokawiarni Meskalina i performancem Kuby Kaprala w Małym Domu Kultury w Dragonie. 9 grudnia coś dla wielbicieli bardziej tradycyjnego teatru – po raz pierwszy od lat zapraszamy na premierę studencką do Teatru Polskiego, na “Złodziei” Dei Lohar . 10 grudnia dla wszystkich wielbicieli elektroniki – a jest ich wśród słuchaczy Afery coraz więcej – w Eskulapie zaprezentuje się Tresor. 
 11 grudnia zapraszamy, równiez do klubu Eskulap, na dzień rockowy, choć może określenie rockowo – alternatywny byłoby trafniejsze. Wystąpią bowiem zespoły i wykonawcy z bardzo różnych półek muzycznych, prezentujący wypadkową gustów starszych i młodszych słuchaczy Afery. Będzie można zobaczyć zespół TSA, pojawi się Czesław Śpiewa i Akurat, a znieco młodszych zespołów – Hellow Dog, Half Past Moment i Wifebeaterz.

Obchody urodzin Afery zakończymy 12 grudnia galowym koncertem Affabre Concinui i bankietem.
 

ostatnia zmiana: 2010-11-18
Komentarze
 
Polityka Prywatności