11 lipca o godz. 16:00 w poznańskim kinie Muza odbędzie się pokaz specjalny Filmoteki Narodowej. Zaprezentujemy unikalną kolekcję animacji brytyjskich 1901 – 1915 z archiwum British Film Institute w Londynie.
Od 6 lipca trwa w Poznaniu największe w Polsce, międzynarodowe święto animacji - jeden z większych tego typu festiwali w Europie. Tradycyjnie już na festiwalu ANIMATOR Filmoteka Narodowa prezentuje początki animacji wybranej kinematografii europejskiej. Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu były to filmy pioniera animacji francuskiej - Emile’a Cohla, sprowadzone z francuskiej wytwórni Gaumont. W tym roku przedstawimy unikalną kolekcję animacji brytyjskiej sprowadzoną z archiwum British Film Institute. Muzykę na żywo zagra DJ Pedro Gonzalez. Gościem specjalnym pokazu będzie Pan Michael Brooke z BFI.
PROGRAM POKAZU SPECJALNEGO FILMOTEKI NARODOWEJ:
SNY Z KRAINY ZABAWEK / DREAMS OF TOYLAND
(Arthur Melbourne Cooper, 1908, 7:12)
W prologu zrealizowanym metodą aktorską Tommy śni, że jego zabawki ożywają – i tak też się dzieje w głównej części filmu, zrealizowanej poklatkowo.
Magik wykonuje sztuczki, wykorzystując kawałek bawełny. Nitki umieszczone na czarnym tle przyjmują rozmaite kształty.
THE AUTOMATIC MOTORIST
(W.R. Booth, 1911, 6:13)
Szofer-robot zabiera wynalazcę i dwoje młodych ludzi na wyprawę po układzie słonecznym. Ta skomplikowana opowieść fantastyczna zawiera wiele sekwencji animowanych, w szczególności niezwykłą scenę przedstawiającą pojazd okrążający pierścienie Saturna, który w chwilę potem uderza w planetę.
JAK LATAJĄ PAJĄKI / TO DEMONSTRATE HOW SPIDERS FLY (F. Percy Smith, 1909, 0:58)
Animowany wykład przyrodniczy, wykorzystujący technikę poklatkową do zilustrowania, w jaki sposób pająki przędą nić i budują pajęczyny
BITWA O DARDANELE / FIGHT FOR THE DARDANELLES
(F. Percy Smith, 1915, 6:10)
Podczas I wojny światowej Percy Smith zrealizował kilka filmów animowanych, w których wykorzystał modele i mapy do zilustrowania kampanii wojskowych. Można go uznać za pioniera grafiki stosowanej współcześnie w wiadomościach telewizyjnych.
JOHN BULL'S ANIMATED SKETCH BOOK No. 4
(Dudley Buxton/Anson Dyer, 1915, 5:28)
Satyryczny film w stylu tzw. „szkicu na gorąco” kpiący z niemieckiego cesarza Wilhelma II i przedstawiający niemieckie horrory, m.in. zatopienie statku „Luzytania”.
NOŻYCE CZARODZIEJA / THE SORCERER'S SCISSORS
(W.R. Booth, 1907, 2:59)
Animowane nożyce poklatkowo wycinają z gazety rysunek kobiety. Kobieta ożywa i tańczy.