19 kwietnia 2007 (czwartek)

Logistyka Po Amerynkańsku

Dobre studia to nie tylko teoria. To doświadczenie, które można nabyć podczas pobierania nauki. To także poszerzanie horyzontów na świat. Wiedzą o tym w Poznaniu. W Wyższej Szkole Logistyki dba się o rozwój teoretyczny i praktyczny studenta, a okna na świat otwierają wykładowcy z Niemiec i USA.

Tom Bramorski, profesor University of Wisconsin ze Stanów Zjednoczonych rozpoczął właśnie wykłady na WSL. Prowadzi zajęcia z „zarządzania zapasami”, które ze względu na dynamiczny, ciekawy charakter cieszą się dużym zainteresowaniem studentów. Lubi ich aktywizować, prowokować do wymiany poglądów i aktywnego udziału w wykładach.

 

Profesor Bramorski prezentuje studentom światowe rozwiązania w zakresie zarządzania zapasami. „Tradycyjnie na świecie zapasy traktuje się jako aktywa – mówi – a są to przecież pasywa, bo ktoś musi za to zapłacić. Trzeba produkty montować w systemie Just in Time i dążyć do jak najmniejszego poziomu zapasów, które zwiększają przecież koszty.”

 

Według takiego podejścia, które jest nowatorsko wdrażane, zmieni się cała specyfika dostarczania towaru do klienta. Obecnie w USA klient chcący kupić samochód może usiąść przed komputerem, wybrać sobie model i wyposażenie. Przykładowo interesuje go Ford Taurus koloru czarnego z klimatyzacją, elektrycznymi szybami i sportową kierownicą. Takie dane wpisuje więc w komputer. System wyszukuje w Internecie, czy gdzieś w kraju jest w salonie taki samochód i jeśli tak ściąga się go do klienta.

 

Takie podejście generuje jednak koszty. Samochód bowiem stoi i czeka, aż trafi na klienta. Klucz do sukcesu jest w czymś innym. Dąży się do tego, aby w sytuacji gdy klient wybierze samochód, system nie wyszukiwał mu go wśród wyprodukowanych aut, tylko wysyłał zlecenie do producenta. Ten powinien produkować pod konkretne zlecenie. To pozwoliłoby ograniczyć zapasy do minimum. Tu jednak pojawia się wyzwanie dla logistyki. Zlecenie takie musiałoby bowiem być wykonane do trzech tygodni.

 

Takie rozwiązania już funkcjonują w Japonii, w USA są wdrażane i z pewnością niebawem dotrą do Europy. Informacje o takich światowych trendach są bardzo istotne dla studentów: „wykłady profesora Bramorskiego są niezwykle interesujące – mówi Artur Olejniczak student WSL – wykłada w typowo amerykańskim stylu, lubi kontakt ze studentem, oczekuje reakcji zwrotnej. Jesteśmy zadowoleni, że Uczelnia stwarza nam możliwości uczestniczenia w takich wykładach.

 

Tom Bramorski z pochodzenia jest Polakiem. W 1979r. wyjechał do USA odbyć studia Master of Business and Administration. Skończył je w 1981r. kiedy był stan wojenny w Polsce, więc został w USA. Zrobił doktorat i został profesorem w Wisconsin. Ożenił się z Amerykanką. Ma dwóch synów. Jest przywiązany do ojczyzny i z przyjemnością uczestniczy w wykładach dla polskich studentów.

 

Chcemy, aby o rozwiązaniach światowych mówili studentom ludzie, którzy stosują je na co dzień, a nie znają z książek – mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL – dlatego pozyskaliśmy zagranicznych specjalistów. Studenci bardzo chętnie uczestniczą w takich zajęciach.

 

Tom Bramorski jest drugim po profesorze Bernd Hentschel’u wykładowcą zagranicznym WSL. Ten ostatni pochodzi z Niemiec i prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania projektami logistycznymi i produkcją.


ostatnia zmiana: 2007-04-06
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Poznaniu i okolicy
04 października 2024 (piątek), godz. 18:00
BONSON | LAST DANCE TOUR JESIEŃ 2024 | POZNAŃ
04 października 2024 (piątek), godz. 21:30
Bluesferajna w Kontrabasie !! | Kalisz
04 października 2024 (piątek), godz. 23:00
NEW AGE: MRD | PABLO BOZZI | RAWMANCE
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 18:00
WIŚNIA BAKAJOKO I POZNAŃ | JEDYNY TAKI KONCERT
05 października 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Poznaniu!
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 23:00
TAMA: JORIS VOORN
 
Polityka Prywatności