22 lutego 2007 (czwartek), godz. 17:00

Tropem SB. Jak czytać teczki"

Wydawnictwo Znak, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa zapraszają na dyskusję o książce Romana Graczyka „Tropem SB. Jak czytać teczki”. Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2007 r. o godz. 17.00 w WSNHiD w sali 340.

W dyskusji udział wezmą Roman Graczyk – autor książki, dziennikarz "Gazety Wyborczej" (w latach 1993-2005), publicysta "Tygodnika Powszechnego", przed 1989 rokiem dziennikarz prasy podziemnej i emigracyjnej; Paweł Kozacki OP - duszpasterz, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze; prof. Janusz Karwat – historyk, wykładowca WSNHiD, autor wielu publikacji o Powstaniu Wielkopolskim; dr Waldemar Handke – prezes Instytutu „Grota”; Rafał Leśkiewicz - naczelnik oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Poznaniu; Rafał Kościański – historyk z oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Poznaniu.

 

Roman Graczyk w swojej książce krok po kroku wprowadza nas w świat dokumentów zgromadzonych w IPN. Przedstawia metody działania komunistycznej bezpieki, wyjaśnia najważniejsze i najczęściej spotykane w mediach i dokumentach terminy.

„Procedury SB były bardzo drobiazgowe – pisze Graczyk. Zacznijmy od procedur stosowanych podczas werbunku i prowadzenia agentów. Najpierw oficer prowadzący pisał „raport o zezwolenie na werbunek”. Klarował w nim naczelnikowi wydziału, dlaczego w takim a takim obiekcie potrzeba więcej agentury (albo w razie jej braku, że w ogóle jest potrzebna) i dlaczego obywatel X nadawałby się na t.w. Powody mogły być zasadniczo dwa i musiały występować łącznie: że ma odpowiednie możliwości (np. jest bystry, „ma dotarcie” do interesujących figurantów itp.) oraz że da się złamać. To drugie oficer musiał jakoś uprawdopodobnić. Pod tym względem raporty, które czytałem, są trochę puszczaniem oka do naczelnika. Bo mówiło się tak: przedstawię mu racjonalne powody, dla których powinien nam pomóc, i sądzę, że go przekonam. Ale zaraz dodawało się coś na kształt: obywatel X ma takie a takie konflikty z tym środowiskiem, albo: takie a takie niespełnione ambicje, albo w końcu: mamy na niego materiały kompromitujące (...). Nie jest przecież trudno ustalić, co kogo najbardziej kompromituje: dróżnika na służbie – alkohol, sędziego – łapówki, a księdza – przewinienia natury erotycznej”.

Autor książki opowiada także historię czterech osób związanych z kręgiem zawodowym „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”, którymi interesowało się SB, i trzy różne strategie uwalniania się z esbeckiej sieci. Doświadczenia badawcze prowadzą autora do pełnej polemicznego temperamentu obrony nowego kształtu ustawy lustracyjnej. „Czy autor ma rację, czy też uległ zanadto argumentom twórców ustawy, oceni on sam i my wszyscy, gdy szeroka lustracja będzie już realizowana” – pisze Andrzej Friszke w konkluzji swojego posłowia.

„Książka dotyczy trzech ważnych problemów: stopnia wiarygodności »ubeckich papierów«, sposobu przeprowadzenia lustracji rozumianej jako społeczny proces rozliczania się z peerelowską przeszłością oraz możliwości formułowania jednoznacznych ocen w odniesieniu do poszczególnych osób uwikłanych w różnej natury kontakty z SB – zauważa prof. Tomasz Gąsowski z Instytutu Historii UJ. Książka stanowi świeże i oryginalne spojrzenie na proces lustracji w Polsce. To wciągająca i kompetentna lektura”.


ostatnia zmiana: 2007-02-13
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Poznaniu i okolicy
04 października 2024 (piątek), godz. 18:00
BONSON | LAST DANCE TOUR JESIEŃ 2024 | POZNAŃ
04 października 2024 (piątek), godz. 21:30
Bluesferajna w Kontrabasie !! | Kalisz
04 października 2024 (piątek), godz. 23:00
NEW AGE: MRD | PABLO BOZZI | RAWMANCE
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 18:00
WIŚNIA BAKAJOKO I POZNAŃ | JEDYNY TAKI KONCERT
05 października 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Poznaniu!
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 23:00
TAMA: JORIS VOORN
 
Polityka Prywatności