31 października 2006 (wtorek)

Logistyka w praktyce

Studenci Wyższej Szkoły Logistyki pisząc prace dyplomowe zrealizowali profesjonalny projekt usprawnień logistycznych, który pozwoli na poprawienie efektywności współpracy między firmami Kuehne + Nagel i Wyborowa S.A.

Koniec studiów nieodłącznie wiąże się z napisaniem pracy dyplomowej. Tylko tą drogą można zdobyć wyższe wykształcenie i uzyskać tytuł licencjata, inżyniera czy magistra. Większość absolwentów zwraca jednak uwagę na fakt, że ich prace były czytane zaledwie przez trzy osoby: autora, promotora i recenzenta. Po obronie najczęściej trafiały na półkę i nie były w żaden sposób wykorzystywane. Studenci traktują więc najczęściej ten etap jak regułę 3xZ – zrobić zdać zapomnieć.

 

Tak jednak nie jest w Wyższej Szkole Logistyki. Mamy podpisane umowy z wiodącymi firmami logistycznymi – mówi rzecznik prasowy WSL Wojciech Zalewski – Nasze prace mogą znakomicie usprawniać rozwiązania logistyczne firm, a studentom dawać możliwość realizowania projektów wdrażanych na rynku.

 

W zakończonym roku akademickim grupa studentów WSL zrealizowała 9 prac licencjackich, które łącznie tworzą projekt usprawnienia pracy magazynów na terenie Wyborowa S.A. obsługiwanych przez firmę Kuehne + Nagel. Z tą ostatnią Wyższa Szkoła Logistyki ma podpisaną umowę partnerską.

 

Studenci otrzymali dostęp do wybranych, rzeczywistych danych dotyczących magazynów. Poszczególne prace poruszają szereg zagadnień i uzupełniają się tworząc propozycję wielu działań usprawniających. Prace wymagały stałej współpracy całego zespołu. Cząstkowe wyniki pracy jednych uczestników projektu były wykorzystywane przez inne osoby z zespołu. Studenci spotkali się z rzeczywistą współpracą producenta i operatora logistycznego obsługującego magazyny. Mieli okazję nawiązania bezpośredniego kontaktu z pracownikami. Zidentyfikowali istniejące problemy i wypracowali sposoby ich usunięcia lub ograniczenia.

 

Prace realizowane były pod kierunkiem dr inż. Aleksandra Niemczyka, kierującego na co dzień projektami w Instytucie Logistyki i Magazynowania. Promotor koordynował pracę całego zespołu i monitorował kontakty studentów z pracownikami Kuehne + Nagel. Wykorzystał i podzielił się ze studentami wiedzą i doświadczeniem związanym z komercyjną realizacją podobnych prac przez Instytut Logistyki i Magazynowania.

 

Anna Błaszyk opracowała rysunki obiektów i przepływów magazynowych firmy oraz wskazała sposoby ich wykorzystania. Anna Chlond zweryfikowała wybrane dane o produktach Wyborowej S.A. pod kątem wymagań Polskiego Katalogu Produktów EANIC. Michał Duszyński analizował funkcjonowanie systemu reklamacyjnego w firmie Kuehne + Nagel, a Julian Ludwicki problemy w zakresie procesów technologicznych, szczególnie związanych z kompletacją. Tym ostatnim zajmował się także Piotr Zgodziński. Julita Jakubik dokonała analizy ABC asortymentu, co stanowiło bazę do opracowania wielu usprawnień organizacyjnych. Bartosz Janowski zaproponował wdrożenie systemu automatycznej identyfikacji magazynów. Marcin Łaszcz weryfikował stosowane wskaźniki i standardy magazynowania, a Szymon Szymański wykorzystywaną infrastrukturę magazynową.

 

Dla Kuehne + Nagel prace są zarówno bogatym źródłem informacji o stanie obecnym, ale przede wszystkim konkretnym wskazaniem sposobów usprawnienia funkcjonowania magazynów oraz poprawy kontaktów z Wyborową S.A.. Większość zaproponowanych przez studentów rozwiązań nadaje się do natychmiastowego wdrożenia. Pozwoli to na znaczne podniesieni efektywności prac magazynowych, obniżenie kosztów i podniesienie poziomu obsługi klienta.

 

Dla Wyborowej S.A. prace zawierają wartościowe propozycje dotyczące poprawy współpracy z Kuehne+Nagel, informacje o rzeczywistych wymiarach wyrobów, ich opakowań zbiorczych i paletowych jednostek ładunkowych. Szczególnie istotnym elementem prac jest zwrócenie uwagi na potrzebę zmiany sposobu zarządzania zapasami  a co z tym się wiąże sposobu planowania produkcji.

 

Dla świeżo upieczonych absolwentów Wyższej Szkoły Logistyki prace nad projektem stanowią bardzo bogate doświadczenie oparte na budowaniu realnych rozwiązań w firmie. To wiedza, która zaprocentuje w przyszłej pracy zawodowej.

 

Projekt Wyższej Szkoły Logistyki jest dowodem na to, że prace dyplomowe mogą stanowić wartość rynkową i być źródłem korzyści dla wielu współpracujących stron.


ostatnia zmiana: 2006-10-20
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Poznaniu i okolicy
04 października 2024 (piątek), godz. 18:00
BONSON | LAST DANCE TOUR JESIEŃ 2024 | POZNAŃ
04 października 2024 (piątek), godz. 21:30
Bluesferajna w Kontrabasie !! | Kalisz
04 października 2024 (piątek), godz. 23:00
NEW AGE: MRD | PABLO BOZZI | RAWMANCE
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 18:00
WIŚNIA BAKAJOKO I POZNAŃ | JEDYNY TAKI KONCERT
05 października 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Poznaniu!
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 23:00
TAMA: JORIS VOORN
 
Polityka Prywatności