18 stycznia 2006 (środa)

IX Dzień Judaizmu w Poznaniu

Koncerty muzyki żydowskiej, warsztaty tańca, wystawy malarstwa, spektakle teatralne, projekcje filmów izraelskich oraz wykłady i sympozja to wydarzenia, które w dniach od 10 do 18 stycznia towarzyszyć będą IX Dniowi Judaizmu w Poznaniu. Organizatorami tegorocznych obchodów są Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej oraz Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

IX Dzień Judaizmu odbywa się pod hasłem „Na drodze ku Temu, który nadchodzi”. Motto obchodów zaczerpnięte z książki kardynała Józefa Ratzingera, a od kwietnia 2005 roku papieża Benedykta XVI wskazuje przede wszystkim na wspólne dziedzictwo wszystkich wyznawców jedynego Stwórcy – zarówno Żydów jak i chrześcijan. Dlatego też 17 stycznia br. odbędzie się sympozjum „Czerpiąc z korzenia dobrej oliwki”, dotyczące dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w przestrzeni malarstwa, teologii i muzyki. W jego ramach w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa o godz. 17:00 wygłoszone zostaną kolejno trzy wykłady: „Ukrzyżowany w talicie. Wybrane aspekty ikonografii chrystologicznej w sztuce polskich i europejskich Żydów - Artur Tanikowski (Warszawa); „Wiara spotyka wiarę” - ks. prof. Tomasz Węcławski (Poznań); „O wzajemnych inspiracjach w muzyce Kościoła i Synagogi” - Leszek Kwiatkowski (Warszawa).

Dzień 17 stycznia od 1998 roku obchodzony jest w Kościele Katolickim w Polsce jako Dzień Judaizmu. W Poznaniu uroczysty przebieg Dnia Dialogu Chrześcijańsko-Żydowskiego odbywa się jest już po raz trzeci.

 

- Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu odbywać się będą w blasku – wpisanej już w krajobraz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Poznaniu – Menory Dialogu, która „wypowiedziana” jest symboliką płonącego krzewu i życiodajnego drzewa. Wzorem lat minionych chcemy zaproponować kilkudniowy program (...). Wszystko to ma służyć wzajemnemu zbliżeniu, ale i budowaniu przestrzeni dialogu, kultury dialogu we wszystkich wymiarach życia społecznego, politycznego, religijnego...I chodzi tu naprawdę o coś znacznie więcej niż tylko zaniechanie agresji, politycznie poprawne tolerowanie siebie  czy krótkowzroczną wizję sztucznej i fałszywej jedności... Twórczy dialog zaczyna się wtedy, gdy – dostrzegając różnice – podejmuje się trud głębszego poznawania siebie nawzajem z szacunku dla prawdy oraz odrębności i wolności drugiego”– powiedział ks. dr Jerzy Stranz, Referent ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej.

 

Honorowy patronat nad IX Dniem Judaizmu objęli: Arcybiskup Metropolita Poznański, Marszałek Wielkopolski, Prezydent Miasta Poznania, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk. Patronat medialny: Przewodnik Katolicki, Midrasz, KAI, Gazeta Wyborcza, Głos Wielkopolski, Życie Uniwersyteckie, Iks, Radio Merkury, Radio Emaus, TVP 3 Poznań, Telewizja WTK.

 

Dalszych informacji udziela:

Ks. dr Jerzy Stranz

tel. 61 872 56 59

menora7@02.pl

 


ostatnia zmiana: 2006-01-05
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Poznaniu i okolicy
04 października 2024 (piątek), godz. 18:00
BONSON | LAST DANCE TOUR JESIEŃ 2024 | POZNAŃ
04 października 2024 (piątek), godz. 21:30
Bluesferajna w Kontrabasie !! | Kalisz
04 października 2024 (piątek), godz. 23:00
NEW AGE: MRD | PABLO BOZZI | RAWMANCE
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 17:30
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 18:00
WIŚNIA BAKAJOKO I POZNAŃ | JEDYNY TAKI KONCERT
05 października 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Poznaniu!
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 20:00
Osiecka. Byle nie o miłości
05 października 2024 (sobota), godz. 23:00
TAMA: JORIS VOORN
 
Polityka Prywatności