www organizatora »
www organizatora »
www organizatora »
Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Poznań

NEWSY Poznań
i wielkopolskie

Co to jest egzamin UKCAT?

Dział: Poznań

Studia medyczne to jeden z najbardziej obleganych kierunków w Wielkiej Brytanii. Nic więc dziwnego, że kandydatom stawiane są bardzo wysokie wymagania, a rekrutacja jest wielostopniowa. Jednym z jej najważniejszych elementów jest test predyspozycji zwany UKCAT. Na czym polega ten egzamin, i jak się do niego przygotować?

UKCAT to skrót od United Kingdom Clinical Aptitude Test - jest to test wymagany przez zdecydowaną większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii od kandydatów na medycynę i stomatologię. Co roku przystępują do niego tysiące młodych ludzi z całego świata, marzących o zawodzie lekarza lub stomatologa. Niektóre uczelnie, jak np. Oxford i Cambridge, stosują inny test - BMAT, który kładzie o wiele większy nacisk na wiedzę z przedmiotów ścisłych. Więcej informacji o wymaganiach na uczelnie medyczne w Anglii znajdziesz na stronie Global Education.

Co sprawdza UKCAT?

W przeciwieństwie do BMAT, UKCAT nie sprawdza wiedzy z biologii czy chemii - tym kandydaci muszą wykazać się na egzaminie maturalnym. Badane są raczej predyspozycje do zawodu lekarza, takie jak zdolność łączenia informacji czy znajomość etyki lekarskiej. UKCAT jest podzielony na cztery części, sprawdzające rozumienie informacji podanych w formie tekstowej i numerycznej, myślenie abstrakcyjne, ocenę sytuacji i podejmowanie decyzji. Zadania przypominają trochę test na inteligencję, w którym liczy się nie tylko poprawność, ale też szybkość rozwiązywania zadań. Test rozwiązywany jest na komputerze, a czas przeznaczony na wszystkie zadania to dwie godziny.

Gdzie i kiedy można przystąpić do egzaminu?

Co bardzo istotne, aby mieć szanse dostać się na studia medyczne w Anglii, trzeba zdać UKCAT na rok przed maturą! Ostateczny termin aplikowania na kierunki lekarskie, stomatologię i weterynarię mija co roku 15 października, a do tego czasu egzamin trzeba mieć już za sobą. Chętni do zdawania testu UKCAT muszą więc pamiętać o kilku ważnych terminach: zarejestrować się na egzamin można tylko do 21 września, a najpóźniejszy termin egzaminu to 5 października. Do testu UKCAT można przystąpić tylko w akredytowanych placówkach. W Polsce znajduje się tylko jedno takie miejsce - w Warszawie przy ulicy Ostrobramskiej. Koszt przystąpienia do testu to 65 funtów, ale uwaga! W danym roku można podejść do egzaminu tylko raz! To oznacza, że osoby, którym test nie pójdzie najlepiej, muszą czekać z aplikacją na studia do następnego roku akademickiego.

Jak przygotować się do UKCAT?

Ponieważ test UKCAT nie jest obliczony na sprawdzenie wiedzy, skuteczne przygotowanie się do niego nie jest proste. Nie istnieje żadna bibliografia ani zakres materiału, opanowanie których gwarantowałoby powodzenie. Najlepszą metodą przygotowania się jest rozwiązywanie przykładowych testów, aby zapoznać się z ich dość specyficzną formułą- im więcej testów rozwiążesz spokojnie w domu, tym pewniej poczujesz się w dniu egzaminu i nie dasz się zaskoczyć nietypowym pytaniom. Przykładowe pytania egzaminacyjne znajdziesz na stronie globedu.pl, a także na oficjalnej stronie egzaminu UKCAT. Ważne jest też, żeby mierzyć sobie czas podczas rozwiązywania zadań - dwie godziny przeznaczone na egzamin mijają naprawdę szybko :)

Nie ulega wątpliwości, że dostanie się na studia medyczne w Wielkiej Brytanii to nie lada wyzwanie, ale osoby, które mu sprostają mogą liczyć na edukację najwyższym poziomie, i stuprocentowe przygotowanie do zawodu lekarza. Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii, w tym także na kierunki medyczne, możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Global Education! Pomagamy w całym procesie aplikacji, od wyboru uczelni aż po złożenie wniosku o pożyczkę i akademik. Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!


data ostatniej modyfikacji: 2017-06-29 17:42:43
Komentarze

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni
w Polsce
SWPS_220_uni.jpg
WSZUiE-220_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Rektor ze studentami