Jakie substancje dodatkowe są stosowane w przetworach owocowych? Jak domową metodą zrobić jogurt? Czy to możliwe, żeby tonik zmieniał strukturę DNA? Problemy bezpieczeństwa biologicznego w rolnictwie, medycynie, biotechnologii i ekologii. Przyszłość towaroznawstwa w perspektywie roku 2030. Nad czym pracują doktoranci i co jeszcze planują zbadać. O tym wszystkim usłyszeć będzie można w dniach 15–17 maja br. na pierwszej edycji Dni Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Jakie substancje dodatkowe są stosowane w przetworach owocowych? Co to jest konszowanie? Jak domową metodą zrobić jogurt? Czy to możliwe, żeby tonik zmieniał strukturę DNA? Czy w wodach mineralnych na pewno nie ma bakterii escherichia coli? Jak wybrać dobrą taśmę malarską? A jak dobry płyn do czyszczenia? I czym różni się bawełna… od bawełny? Odpowiedzi na te i inne pytania szukały - i znalazły - koła naukowe studentów UEP. 15 maja podzielą się swoimi odkryciami podczas X Międzynarodowego Forum Studenckich Kół Naukowych Towaroznawstwa. Oprócz studentów UEP w Forum wezmą udział studenci z ośrodków naukowych innych miast: Łodzi, Gdyni, Radomia, Wrocławia, Lublina, Kijowa. Początek prezentacji o godz. 9:00 w sali 236 w Gmachu Głównym UEP.
Dyskusja o bezpieczeństwie biologicznym i nadużyciach biotechnologii
16 maja o godz. 13.30 w sali 407 w Gmachu Głównym UEP odbędzie się międzynarodowa konferencja "Dual Uses of Innovative Technologies" pod honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych. Konferencja poświęcona będzie problemom nadużyć tzw. dual use innowacyjnych (bio) technologii. Ważną częścią spotkania będzie dyskusja dotycząca bezpieczeństwa biologicznego w rolnictwie, medycynie, biotechnologii i ekologii.
Rozważania o przyszłości towaroznawstwa
16 maja o godz. 9.00 w sali 407 w Gmachu Głównym UEP, na zaproszenie dziekana Wydziału Towaroznawstwa UEP prof. dra hab. Ryszarda Zielińskiego, spotkają się przedstawiciele wszystkich jednostek prowadzących studia o profilu towaroznawczym w Polsce. Będą rozmawiać o kierunkach badań naukowych do 2030 r. Dzień później - 17 maja - odbędzie się Sesja Sprawozdawcza Doktorantów UEP. W trakcie sesji doktoranci pochwalą się swoimi dotychczasowymi badaniami i zdradzą, co jeszcze planują zbadać.Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Dni Wydziału Towaroznawstwa UEP - http://ue.poznan.pl/pl/aktualnosci,c16/wydarzenia,c14/dni-wydzialu-towaroznawstwa,a15785.html - i do udziału w wydarzeniach.
Wydział Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu jest największym w Polsce ośrodkiem kształcenia wysokiej klasy specjalistów z zakresu kształtowania i ochrony jakości wyrobów i usług. Dlatego też często nazywany jest również Wydziałem Nauk o Jakości. Potwierdzeniem najwyższej w Polsce pozycji Wydziału Towaroznawstwa UEP w zakresie realizacji procesu dydaktycznego dotyczącego problematyki jakości jest uzyskanie certyfikatu jakości ISO 9001 serii 2000 wydanego przez znaną w świecie jednostkę certyfikującą Det Norske Veritas. Jest to pierwszy w Polsce tego typu certyfikat uzyskany przez wydział uczelni wyższej.
Towaroznawstwo to kierunek dla zainteresowanych połączeniem ekonomii z procesami produkcyjnymi. Badanie i ocena właściwości towarów oraz czynników wpływających na ich jakość w sferach: przedprodukcyjnej, produkcyjnej i poprodukcyjnej należy do roli studentów i absolwentów tego kierunku. Współczesne towaroznawstwo skupia się głównie na projektowaniu wyrobu w oparciu o informacje płynące z rynków (klienta zewnętrznego i wewnętrznego) oraz umiejętności realizowania oczekiwań: technologicznych czy jakościowych.
Towaroznawstwo "kontroluje": magazynowanie, transportowanie i opakowania wyrobów. Ściśle związane jest z marketingiem i sprzedażą, pozwalając poprzez znajomość natury wyrobów i "wyczucie rynku" przewidywać nowe trendy ciągłego, jakościowego rozwoju produktu. Towaroznawcy wykorzystują różne metody badawcze: sensoryczne, organoleptyczne czy eksploatacyjno-użytkowe. Metody te ciągle są doskonalone.