Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnieśli wielki sukces w kryptografii kwantowej. Ich osiągnięcia zostały opisane w prestiżowym tygodniku popularnonaukowym New Scientist. O tych osiągnięciach donosi również PAP.
W artykule opisane są badania polskich uczonych nad kryptografią kwantową – dziedziną wiedzy, która
znajduje zastosowanie przy przekazywaniu danych za pomocą światła.
Przesyłana
informacja kodowana jest w pojedynczych fotonach. W zależności od kierunku
polaryzacji (poziomego lub pionowego) foton przechodzi przez filtr
polaryzacyjny na stacji odbierającej, bądź nie, przekazując 0 lub 1. Dodatkowo
polaryzatory mogą być ustawiane z odchyleniem 0 lub 45 stopni. Klucz stanowią
te bity, dla których ustawienia polaryzatorów w stacji odbierającej były zgodne
z zamysłem stacji przesyłającej.
Załóżmy, że chcemy przechwycić wiadomość składającą się z 1 bitu. Ustawiamy nasz polaryzator w dowolnej pozycji. Jeżeli się pomyliliśmy, to foton ma 50% szans na przekazanie wiadomości, jeżeli trafiliśmy, foton przekaże właściwą informację, ponieważ jednak nie możemy określić w których przypadkach ustawiliśmy polaryzator dobrze, a w których źle, nie możemy również rozszyfrować wiadomości. Każda próba odczytu informacji powoduje zaś jej bezpowrotne zniszczenie. Nie ma sposobu przechwycenia transmisji bez jej zakłócenia, więc kluczowe informacje mogą być wymieniane z dużą pewnością zachowania tajemnicy. Kryptografia kwantowa jest z tego względu stosowana na przykład przez banki do przesyłu poufnych wiadomości.
W praktyce przesyłanie informacji zawsze wiąże się jednak z wystąpieniem pewnych zakłóceń. Za dopuszczalny uznawany jest błąd w granicach 11-16,7%. Dr Karol Bartkiewicz i jego koledzy odkryli, że haker może się ukryć w podobnym "szumie". W doświadczeniu wykorzystano urządzenie, które w optymalny sposób tworzy kopie fotonów, pozwalając w ten sposób na ograniczenie procentu błędów.
Wcześniej artykuł został opublikowany w kwietniowym numerze czasopisma naukowego Physical Review Letters. Dwóch spośród autorów, prof. UAM dr hab. Adam Miranowicz i dr Karol Bartkiewicz, wywodzi się z UAM. Prof. Miranowicz jest pracownikiem Wydziału Fizyki, natomiast dr Bartkiewicz jest absolwentem tegoż Wydziału. Obecnie pracuje na czeskim Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu
Artykuł w New Scientist.
Artykuł w Physical Review Letter.
Artykuł w PAP.
Źródło: New Scientist, Polska Agencja Prasowa,
Wikipedia.pl
Autor zdjęcia: Antonín Černoch