Nowe specjalności na Pedagogice w WSZ Kadry dla Europy

Strona www: www.kde.edu.pl
Dział: Poznań

Wyższa Szkoła Zawodowa KADRY dla EUROPY otwiera nowe specjalności na kierunku Pedagogika: na I stopniu - Profilaktyka społeczna z resocjalizacją, a na na II stopniu - Resocjalizacja i Pedagogika ogólna.

PEDAGOGIKA - studia I stopnia

Pedagogika społeczna z resocjalizacją

Absolwent tej specjalności posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające trafnie rozpoznawać i stawiać diagnozy dotyczące zagrożeń życia społecznego. Potrafi interpretować zjawiska społeczne i sytuacje wychowawcze. Jego kompetencje pozwalają rozumieć różnorodne zagrożenia dla prawidłowości przebiegu procesu wychowania.
Dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do opracowania programów profilaktyki społecznej i resocjalizacyjnej oraz wdrażania ich do praktyki w różnych środowiskach społecznych. Jest przygotowany do wykonywania zadań resocjalizacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych wobec dzieci i dorosłych z niedostosowaniem społecznym. Jego kompetencje interpersonalne są fundamentem przygotowania zawodowego i refleksyjnego spojrzenia na własną rolę zawodową.

Absolwent jest przygotowany do pracy w zakresie:

- interpretacji zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych,
- diagnozy funkcjonowania osób, grup i zbiorowości społecznych,
- projektowania, organizowania i oceny działań o charakterze profilaktycznym, które przeciwdziałają powstawaniu niepożądanych zjawisk i procesów społecznych,
- stosowania różnorodnych strategii, metod i technik wychowania resocjalizującego,
- planowania i organizowania pracy resocjalizacyjnej z jednostką i grupą,
- animacji środowiska i wykorzystywania jego zasobów do pracy profilaktycznej i resocjalizacyjnej.

Przykładowe miejsca pracy:

Zakłady poprawcze i wychowawcze, ośrodki adaptacji społecznej, świetlice socjoterapeutyczne, pogotowia opiekuńcze, ośrodki kuratorskie, jednostki prewencyjne policji, domy dziecka, szkoły, świetlice środowiskowe, poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Absolwent jest także przygotowany do podjęcia studiów II stopnia i studiów podyplomowych.


PEDAGOGIKA - studia II stopnia

Specjalność: RESOCJALIZACJA

Absolwent tej specjalności posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające trafnie rozpoznawać i interpretować zjawiska społeczne i sytuacje wychowawcze. Jego kompetencje pozwalają rozumieć różnorodne zagrożenia dla prawidłowości przebiegu procesu socjalizacji.

Dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do opracowania diagnozy resocjalizacyjnej oraz programów pomocowych i wdrażania ich do praktyki w różnych środowiskach. Jest przygotowany do wykonywania działań wychowawczych, korekcyjnych i resocjalizacyjnych wobec osób z syndromem niedostosowania społecznego. Jego kompetencje interpersonalne są fundamentem przygotowania zawodowego, refleksyjnego spojrzenia na własną rolę zawodową oraz pogłębionego rozumienia rzeczywistości społecznej.

Program studiów II stopnia na specjalności " resocjalizacja" obejmuje kształcenie modułowe ( do wyboru ), które umożliwia pogłębienie kwalifikacji i kompetencji zawodowych:
"Zakłady Karne"
"Zakłady Poprawcze"
"Środowiska Otwarte"

Absolwent jest przygotowany do pracy w zakresie:

- interpretacji zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych,
- diagnozy resocjalizacyjnej i działań socjoterapeutycznych,
- projektowania, organizowania i oceny działań o charakterze profilaktycznym,
- stosowania różnorodnych strategii, metod i technik wychowania resocjalizującego,
- planowania i organizowania pracy resocjalizacyjnej z jednostką i grupą z niedostosowaniem społecznym,
- animacji środowiska i wykorzystywania jego zasobów do pracy profilaktycznej i resocjalizacyjnej.

Przykładowe miejsca pracy (w tym preferowane ze względu na wybór modułu):
Zakłady karne, poprawcze i wychowawcze, ośrodki adaptacji społecznej, świetlice socjoterapeutyczne, pogotowia opiekuńcze, ośrodki kuratorskie, jednostki prewencyjne policji, domy dziecka, szkoły, świetlice środowiskowe, poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów podyplomowych i doktoranckich.

Specjalność: PEDAGOGIKA OGÓLNA

Specjalność jest przeznaczona dla absolwentów studiów I stopnia kierunków niepedagogicznych.

Absolwent kierunku pedagogika studiów II stopnia w specjalności "pedagogika ogólna" posiada wiedzę z zakresu filozofii, socjologii, psychologii i nauk pedagogicznych uzyskaną w oparciu o efekty kształcenia opisane dla I i II stopnia studiów pedagogicznych.

Wybrane przedmioty na specjalności to m.in.: współczesne koncepcje filozofii i etyki, problemy socjologii, psychologii, konteksty współczesnej pedagogiki, pojęcia i systemy pedagogiczne, pedeutologia, metodologia badań pedagogicznych oraz wykłady monograficzne do wyboru. Program studiów obejmuje także praktykę pedagogiczną w wymiarze 150 godzin w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Przykładowe miejsca pracy : placówki edukacyjne, opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki wsparcia społecznego i in.

Dodatkowo istnieje możliwość studiowania specjalności pedagogicznej( m.in. przygotowanie pedagogiczne, diagnoza i terapia pedagogiczna, mediacje rodzinne, profilaktyka społeczna i inne jako modułu równoległego za dodatkową odpłatnością lub ukończenia studiów podyplomowych w drugiej specjalności.

Specjalność: Menager czasu wolnego NOWOŚĆ

Program kształcenia nastawiony jest na przygotowanie specjalistów w zakresie planowania i organizowania czasu wolnego ludzi w różnym wieku. Celowy dobór treści kształcenia i strategii ich realizacji pozwala wyposażać studenta w profesjonalną wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego wspierania zdrowego i aktywnego stylu życia ludzi o zróżnicowanych potrzebach. Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do podjęcia pracy m.in. w biurach turystycznych, centrach hotelowych i wypoczynkowych, klubach lub domach kultury oraz prowadzenia własnej działalności związanej z organizacją zajęć i imprez rekreacyjnych dla firm, instytucji i osób prywatnych.


opublikowano: 2013-04-23
Komentarze
Polityka Prywatności