Od 1 września zawody montera sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, murarza-tynkarza, operatora maszyn i urządzeń do przetwarzania tworzyw sztucznych, wędliniarza, montera zabudowy i robót wykończeniowych oraz wiertacza znalazły się na liście (teraz już) 88 zawodów szkolnych, za których przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników pracodawca może otrzymać refundację kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne.
Młodociani pracownicy powinni być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia na posiedzeniu 29 sierpnia podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę. Zmianie nie uległ wykaz 38 zawodów pozaszkolnych, za przygotowanie do których można również otrzymać refundację.
Następnym punktem posiedzenia były programy specjalne realizowane w Wielkopolsce z Funduszu Pracy. Ich ideą jest umożliwienie powiatowym urzędom pracy elastycznego reagowania na potrzeby osób wymagających niestandardowego wsparcia w aktywizacji zawodowej, przygotowania ich do samodzielnego poszukiwania i podjęcia zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. W tym roku region otrzymał blisko 5,8 mln zł na programy dla osób poniżej 30 i powyżej 50 roku życia. Skorzystają z nich bezrobotni w 10 powiatach, które napisały najlepsze programy. Członkowie WRZ interesowali się, dlaczego wsparcie otrzymały właśnie te projekty, dlaczego niektóre z powiatów nie ubiegały się o środki. Wśród kryteriów wyboru nie było stopy bezrobocia w danym powiecie, dla niektórych powiatów przeszkodą do ubiegania się mógł być wymóg 70-procentowej efektywności zatrudnieniowej uczestników programów.
Dyskusje wzbudził Raport z realizacji Strategii Zatrudnienia dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2007-2013 obejmujący lata 2010 i 2011. Na realizację zaplanowanych zadań wydano w tym czasie 2 miliardy złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu Unii Europejskiej oraz ze środków krajowych publicznych (budżet państwa, samorządy terytorialne, fundusze celowe) i kapitału prywatnego. Zaktywizowano 75514 osób bezrobotnych; kwalifikacje podniosło przeszło 25 tysięcy osób, w tym 21 tysięcy nauczycieli; poradnictwem zawodowym objęto prawie 133 tysiące osób. Były też stypendia o charakterze pomocy socjalnej dla uczniów, wsparcie osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, działania na rzecz kształtowania aktywnych postaw ludzi młodych. Jeden z członków Rady zachęcał do zgłaszania uwag i uzupełniania strategii na następne lata.
Mówiono również o raporcie Ocena sytuacji absolwentów szkół województwa wielkopolskiego rocznik 2010/2011 na rynku pracy. Nadal dominuje kształcenie ogólne nad zawodowym. Od 2005 roku systematycznie wzrasta liczba absolwentów uczelni wyższych, maleje natomiast liczba absolwentów techników, zauważalny jest spadek zainteresowania podejmowaniem nauki w zasadniczych szkołach zawodowych. Młodzi ludzie zbyt często wybierają te same zawody, które mają nadwyżki na wielkopolskim rynku pracy. Dotyczy to wszystkich rodzajów szkół. A pracodawcy narzekają na niskie umiejętności praktyczne kandydatów do pracy. Potrzebne jest wiec położenie większego nacisku na praktyki w czasie nauki.
Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił w ubiegłym roku otwarty konkurs na promocję zatrudnienia i aktywizację osób niepełnosprawnych. Wpłynęły 3 oferty warsztatów aktywizujących osoby niedowidzące i niewidome. Wszystkie zostały przyjęte do realizacji. W tym roku został właśnie ogłoszony podobny konkurs.
Na koniec Wojewódzki Urząd Pracy przedstawił stan wdrażania regionalnej części Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Na lata 2007-2013 Wielkopolska miała do dyspozycji przeszło 625 milionów euro. Do końca czerwca zakontraktowano 63 procent tej kwoty. Najszybciej wykorzystywane są środki w Priorytecie VI, skierowane do osób bezrobotnych. W tym roku większość konkursów została już ogłoszona, w ostatnim kwartale zostaną ogłoszone głównie konkursy na projekty ze współpracą międzynarodową.