Poznańskie Dni Recyklingu
Zakończono podsumowanie efektów kolejnej, siódmej już edycji Poznańskich Dni Recyklingu, która odbyła się pod koniec października w Poznaniu. Celem tego wydarzenia, które na stałe wpisało się już w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych jest przede wszystkim edukacja ekologiczna mieszkańców Poznania w zakresie prawidłowej segregacji odpadów przeznaczonych do recyklingu.
Pomysłodawcą i organizatorem wyłącznym Poznańskich Dni Recyklingu jest działająca aktywnie od 8 lat ekologiczna fundacja pn. Agencja Informacji i Ochrony Środowiska, współpracująca z Urzędem Miasta i wspieraną przez agencję Wellington PR, wyspecjalizowaną w tematyce ekologicznej.
Ideą, która przyświeca PDR jest edukacja zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. W związku z tym program tego eventu został odpowiednio zróżnicowany.
Wśród dzieci niezwykłym zainteresowaniem cieszył się Piknik Ekologiczny zorganizowany przy Szkole Podstawowej nr 9 w Poznaniu, gdzie uczniowie przy pomocy różnych gier i zabaw mogli dowiedzieć się więcej na temat recyklingu, czy też selektywnej zbiórki odpadów.
Na uczestników czekały również dodatkowe atrakcje zapewnione przez partnerów Akcji: firma EKO-TOM w ramach edukacji ekologicznej najmłodszych udostępniła do oglądania śmieciarkę i sprzęt używany przy odbiorze odpadów, a Zakład Zagospodarowania Odpadów podstawił Gratowóz, do którego można było włożyć zużyte sprzęty elektroniczne.
Ponadto, uczniowie wzięli udział w wycieczce na składowisko odpadów w Suchym Lesie, gdzie mogli przyjrzeć się z bliska jego działaniu i odwiedzić Laboratorium Energii Odnawialnej.
- Takie inicjatywy jak Poznańskie Dni Recyklingu są niezwykle cenne, ponieważ dzięki nim edukacja ekologiczna jest efektywniejsza - twierdzi Anna Turguła z firmy EKO-TOM, zajmującej się kompleksową gospodarką odpadami w Poznaniu - Za pomocą zabawy można o wiele szybciej niż tradycyjnymi, książkowymi metodami wpoić młodemu pokoleniu jak dbać o środowisko.
Podczas akcji odbyło się ponadto Poznańskie Seminarium Edukacji Ekologicznej, zorganizowane przy współpracy z Fundacją ProTerra, na którym zaproszeni pedagodzy z poznańskich szkół mogli przedyskutować i porównać metody edukacji środowiskowej stosowane w polskich placówkach.
ostatnia zmiana: 2011-11-29