Honoris Causa dla prof. Michałka

Dział: Poznań

Naukowiec, prezes Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej prof. Rudolf Michałek z Krakowa otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Uczelnia nasza zapisała na trwale w annałach swojej historii nazwisko wielkiego uczonego, wybitnego specjalisty w dyscyplinie inżynierii rolniczej, kreatora młodych kadr i postępu technicznego w szeroko pojętym rolnictwie, osobę godną naśladowania pod każdym względem - powiedział podczas środowej uroczystości prof. Andrzej Mocek, kierownik Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W swoim wykładzie okolicznościowym "Uwarunkowania efektywności pracy naukowej" prof. Michałek
powiedział, że przy rekrutacji pracowników naukowych jedną z najważniejszych cech powinna być kreatywność.

- W odniesieniu do kandydata do pracy naukowej wymagamy przede wszystkim kreatywności. Cecha ta jest potrzebna w każdym zawodzie, przede wszystkim w pracy twórczej, ale w pracy naukowej - konieczna. Nawet największa pilność i rzetelność nie przyniosą nam sławy ani też polskich Noblistów. Celowo wybrałem tę cechę, gdyż jak dotąd było ona za mało dostrzegana i uwzględniana w rekrutacji młodej kadry naukowej - powiedział po odebraniu wyróżnienia prof. Michałek.

Rudolf Michałek urodził się w 1941 r. we wsi Pewelka w powiecie żywieckim. W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie. Od 1986 roku jest profesorem zwyczajnym, a od 1991 członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i kierownikiem Katedry Mechanizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie. Od 1990 r. jest prezesem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej.

Dorobek naukowy laureata obejmuje przeszło 500 pozycji, z czego ponad 200 to rozprawy naukowe.

Zainteresowania naukowe prof. Rudolfa Michałka koncentrują się na organizacji i ekonomice mechanizacji, powiązanej ściśle z programowaniem rozwoju techniki rolniczej oraz z badaniem nakładów materiałowo-energetycznych w produkcji rolniczej.

Prof. Michałek współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, m.in. Uniwersytetem Rolniczym w Pradze, Uniwersytetem Rolniczym w Nitrze, Uniwersytetem Technicznym w Monachium, Uniwersytetem Rolniczym we Lwowie oraz Uniwersytetem Rolniczym w Kijowie.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu powstał w 1951 roku jako Wyższa Szkoła Rolnicza. W 1972 roku uczelnia przyjął nazwę Akademia Rolnicza, a w 1996 jej patronem został August Cieszkowski. W 2008 roku, decyzją Sejmu, Akademia Rolnicza zmieniła nazwę na Uniwersytet Przyrodniczy.

Kadrę dydaktyczną uczelni tworzy 849 nauczycieli akademickich, w tym 186 profesorów, 58 doktorów habilitowanych i ponad 500 doktorów. Tytuły doktorów honorowych uczelni dostało do tej pory 47 osób.

Źródło: www.poznan.naszemiasto.pl


ostatnia zmiana: 2011-01-20
Komentarze
Polityka Prywatności