Trzech historyków i towarzystwo turystyczno - krajoznawcze zostało wyróżnione statuetkami "Dobosz Powstania Wielkopolskiego" - honorowymi nagrodami przyznawanymi za popularyzację pamięci o Powstaniu z 1918 roku.
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 od 15 lat wyróżnia historyków, regionalistów, literatów, artystów plastyków, muzealników, dziennikarzy i instytucje, która przyczyniają się do rozpowszechniania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
Prezes Towarzystwa Stefan Barłóg ubolewa nad nikłą wiedzą na temat zrywu Wielkopolan z 1918 roku. "Jest jedna sprawa, którą ze smutkiem odnotowujemy. W wschodnich częściach kraju nie uczą o Powstaniu Wielkopolskim. Smutne jest też to, że od 1989 roku ubywa treści o Powstaniu Wielkopolskim w programach nauczania, nie mówiąc o podręcznikach" - powiedział podczas gali rozdania nagród prezes Barłóg.
Statuetką Dobosza nagrodzono Włodzimierza Kwaśniewicza, dr nauk humanistycznych i dyrektora Muzeum Wojskowego w Drzonowie k/Zielonej Góry (lubuskie) za inicjatywy podejmowane w ostatnich latach, ekspozycje muzealne i publikacje - między innymi książki "Szable sławnych Polaków - o broni białej używanej w okresie Powstania Wielkopolskiego".
Drugim uhonorowanym we wtorek był Edmund Mikołajczak, historyk i regionalista, autor i współautor publikacji związanych z historią regionu inowrocławskiego, w których przybliża tradycje Powstania Wielkopolskiego.
Trzecim wyróżnionym został historyk i kierownik Zakładu Historii, Kultury i Literatur Skandynawskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Bernard Piotrowski, który podjął się opracowań dotyczących stanu badań strony niemieckiej dotyczących Powstania Wielkopolskiego.
W tym roku nagroda Dobosza trafiła także do jednej instytucji. Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu zostało nagrodzone za swoją działalność, podczas której propaguje wiedzę i tradycję związaną z Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919.
Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii Powstania Wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach.
Statuetka jest miniaturą Pomnika Dobosza, nazywanego Pomnikiem Powstania i Wolności w Śremie. Dotąd wyróżniono 68 osób i instytucji.
Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu przyczyniło się do odzyskania przez Wielkopolan niepodległości.
Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo ziemie oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko - bolszewickiej z lat 1919 - 1921. KPR
PAP - Nauka w Polsce