Ross Lovegrove, jeden z najznakomitszych współczesnych projektantów, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
"Jest on designerem, znakomitym projektantem-wizjonerem o światowej sławie, a jego filozofia twórcza w oryginalny sposób wynika z inspiracji płynących z natury, a równocześnie powiązana jest ze sztuką" - powiedziała w wygłoszonej laudacji prof. Bogumiła Jung z Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Laureat zapytany czy nie czuję się artystą, którego ogranicza współpraca z korporacjami, powiedział, że współcześni patroni działalności artystycznej to wielkie korporacje. "Tak było zawsze, przecież Michał Anioł też miał swoich patronów, którzy umożliwili mu tworzenie wspaniałych dzieł. Teraz patronem artystów jest wielki globalny biznes i nie ma w tym nic złego" - powiedział Lovegrove.
Pytany o receptę na sukces, uznał, że może odnieść go każdy. "Teraz swoje projekty poprzez internet każdy może prezentować i ma takie same możliwości jak ja w tym względzie. Każdy ma szanse na odniesienie sukcesu i nie ma znaczenia, czy jest z Polski, Finlandii czy Chin. A jeżeli mu się to nie uda, to zawsze będzie bogatszy o inny artystyczny pogląd na świat" - mówił artysta.
Ross Lovegrove urodził się w 1958 r. w Cardif w Walii, jest absolwentem Politechniki w Manchester (1980) i Royal College of Art w Londynie (1983). We wczesnych latach osiemdziesiątych pracował dla Frog Design w Niemczech, wykonując takie projekty jak walkman dla Sony czy komputer dla Apple Computers.
Później w Paryżu współpracował z Knoll International i Atelier de Nimes, gdzie miał możliwość współpracy z Jean Nouvel'em i Phillipe'em Stark'iem, podczas prac projektowych wykonywanych m.in. dla Cacharela, Louis Vuittona, Hermesa i Dupont.
Po powrocie w 1986 r. do Londynu założył własne studio i odtąd realizuje projekty dla licznych, międzynarodowych firm i marek, do których należą m.in. Airbus Industries, Idee, Peugeot, Apple Computers, Issey Miyake, Motorola, Biomega, Japan Airlines i Toyo Ito Architects.
Jest laureatem
wielu ważnych, międzynarodowych nagród w konkursach projektowych, a
jego prace były prezentowane i znalazły się w kolekcjach m.in. Museum
of Modern Art i Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Centre Pompidou w
Paryżu, Design Museum w Londynie i Vitra Design Museum koło Bazylei.
PAP - Nauka w Polsce