Poznańska AWF realizuje kolejny grant europejski

Dział: Poznań

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu od września realizuje kolejny grant europejski. W jego ramach uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej poznają zasady zdrowego żywienia i wezmą udział w dodatkowych zajęciach wychowania fizycznego.

"W projekcie +Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności+ bierze udział ponad 100 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Poznaniu oraz Klub Sportowy Warta Poznań" - informuje PAP Mariola Dymarczyk, rzecznik prasowy AWF Poznań.

Jak podają przedstawiciele uczelni, projekt ma na celu sprawdzenie efektywności programu, polegającego na połączeniu lekcji wychowania fizycznego w szkole z dodatkową aktywnością fizyczną pozalekcyjną (2 godziny lekcyjne tygodniowo) i jedną dodatkową godziną w tygodniu edukacji żywieniowej i zdrowotnej dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-III), wspartych regularną współpracą z rodzicami uczniów biorących udział w projekcie.

Projekt realizują: Zakład Metodyki Wychowania Fizycznego pod przewodnictwem dr hab.prof. AWF Michała Bronikowskiego oraz pracownicy Zakładu Higieny pod przewodnictwem prof. dr hab. Łucji Pilaczyńskiej-Szcześniak.

Dzieci objęte projektem będą uczestniczyć w czasie jednego semestru, w co najmniej 5 zajęciach dodatkowej aktywności ogólno-sportowej w tygodniu i 1 godzinie tygodniowo zajęć edukacji żywieniowej.

Jak informuje dr hab. Michał Bronikowski, plan zajęć został ustalony z dyrekcją szkoły jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego i jest dopasowany do tygodniowego planu zajęć dzieci (czyli uczniowie albo kończą zajęciami aktywności fizycznej, albo w inne dni zaczynają od takich zajęć). Pogadanki żywieniowe wpleciono między inne lekcje, zawsze w środy, o tej samej godzinie.

Organizatorzy przewidzieli również edukację rodziców, którzy będą mogli uczestniczyć w 3-4 wykładach na temat potrzeby aktywności fizycznej i żywienia dzieci w tym wieku, a także wzmożonej aktywności fizycznej.

"Kulminacyjnym punktem prowadzonego projektu będzie konferencja metodyczno-naukowa, zorganizowana w Akademii Wychowania Fizycznego Poznaniu przez wykonawców projektu - przypomina Dymarczyk.

Projekt znalazł się wśród dziewięciu wybranych spośród 145 wniosków, które kraje europejskie zgłaszały do konkursu unijnego
w obszarze "Health and Physical Activity."

"Unia Europejska przeznaczyła około 240 tys. euro na 6 krajów partnerskich (Niemcy, Holandia, Czechy, Włochy, Anglia, Polska) - informuje Michał Bronikowski - Naszej uczelni przypadło 13 tys. euro oraz zwroty kosztów podróży na wszystkie międzynarodowe spotkania i konferencje związane z projektem, finansowane przez głównego koordynatora, jednostkę Deutsche Sportjugend (dsj) im Deutschen Olympischen Sportbund, która razem z Willibald Gebhardt Research Institute, przy University of Duisburg-Essen koordynują projekt."

"Jednym z powodów dla których AWF Poznań znalazła się w tym projekcie była nasza aktywność i dobra opinia o naszej pracy
w poprzednim, właśnie zakończonym grancie health(a)ware
o budżecie 450 tys. euro" - wyjaśnia uczony.

Duże, jeśli nie decydujące znaczenie dla tego wyboru miała też aktywność w Europie samego Bronikowskiego.

Naukowiec wygrał konkurs na kierownika podobnego zakładu na jednym z uniwersytetów w Anglii, jest wykładowcą Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej w Olimpii (Grecja), ma liczne publikacje i kontakty zawodowe z uczonymi z innych krajów europejskich.

Program "Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności" potrwa do marca 2011 roku.

"Jeśli efekty tego projektu będą pozytywne, będziemy chcieli zachęcić samorząd miasta Poznania oraz urząd marszałkowski do wprowadzenia tego programu w szerszym wymiarze do szkół województwa. Znając już jego koszty dla pojedynczej klasy, można będzie stwierdzić, jakie są potrzebne nakłady. W ramach tego projektu przeszkolimy również kolejnych nauczycieli i trenerów grup dziecięcych i młodzieżowych, tak by zwrócić uwagę na ogólne usportowienie i w ten sposób zapobiegać wczesnej specjalizacji" - zapowiada Bronikowski.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania - Ryszarda Grobelnego oraz przy współpracy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2010-10-15
Komentarze
Polityka Prywatności