Wystawa poświęcona prof. Lechowi Krzyżaniakowi w Poznaniu

Dział: Poznań

Do końca października w Muzeum Archeologiczne w Poznaniu można oglądać wystawę poświęconą prof. Lechowi Krzyżaniakowi - wybitnemu badaczowi najstarszej przeszłości Afryki północno-wschodniej (Egipt i Sudan), który pełnił jednocześnie funkcję wieloletniego dyrektora tej placówki naukowej.

Na wystawę składa się jedenaście plansz tematycznych, na których znajduje się niemal 100 fotosów ilustrujących główne aspekty działalności prof. Krzyżaniaka.

Na ekspozycji obszernie zaprezentowano kierowany przez naukowca projekt badawczy w egipskiej oazie Dachla na Pustyni Zachodniej i wykopaliska w Sudanie na stanowiskach w Kadero
i Naga. Nie zapomniano również o innym aspekcie działalności badacza - jako organizatora nauki i dyrektora placówki muzealnej.

Na unikatowych fotografiach można także zobaczyć przyszłego profesora podczas pierwszych w życiu wykopalisk.

Swą afrykańską działalność terenową Lech Krzyżaniak rozpoczynał samotnie w początkach lat 70. XX wieku, jako uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego - założyciela polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej.

Po przeszło 40 latach wszechstronnej i dynamicznej działalności doprowadził wspólnie z innym poznańskim archeologiem-afrykanistą - prof. Michałem Kobusiewiczem z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Oddział w Poznaniu - do powstania w Poznaniu prężnego ośrodka naukowo-badawczego, muzealnego i edukacyjnego, skupiającego kilkunastu badaczy tej specjalizacji.

Miarą międzynarodowej rangi Poznania są cykliczne konferencje badaczy pradziejów Egiptu i Sudanu, mające obecnie zasięg ogólnoświatowy.

Ekspozycję przygotowano w ramach cyklu "Bliskie spotkania z".

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2010-09-09
Komentarze
Polityka Prywatności