90. urodziny prof. Stefana Stuligrosza

Dział: Poznań

Swoje 90. urodziny świętuje 26 sierpnia prof. Stefan Stuligrosz, twórca i dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" . Chór pod jego dyrekcją koncertował w całej Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii.

Prof. Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 w Poznaniu. 90. urodziny spędzi wraz z chórem na Jasnej Górze. Koncerty jubileuszowe w Poznaniu zaplanowane są na październik.

Jak zapewnia jubilat, cały czas dopisuje mu kondycja, a on wciąż jest osobą zapracowaną.

"To nie jubileusz dziewięćdziesięciolecia, ja świętuję 10 lat do stu. Powiem żartobliwie, że na ten jubileusz u mnie pod sufitem jest bardzo dobrze umeblowane, to znaczy zdrowie psychiczne jest znakomite, mam za to trudności z chodzeniem. Miałem ostatnio operację bioder i teraz się uczę chodzić" - mówi prof. Stuligrosz.

Obecnie chór liczy ok. 100 śpiewaków. Prof. Stuligrosz cały czas współpracuje z zespołem, dyrygując na siedząco.

"Mam znakomitego drugiego dyrygenta, mojego wychowanka, Macieja Wielocha. On jest świetnym dyrygentem, jest też obdarzony fantastycznym barytonem. Powoli oddaję pracę moim bardzo utalentowanym wychowankom. Pracy jednak nie zaprzestaję i będę ją kontynuował przy ich pomocy" - zapewnił.

W ciągu 70 lat pracy prof. Stuligrosza przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Prof. Stuligrosz mówi, że sekretem jego dobrej kondycji jest jego miłość do ludzi i jego wiara.

"Jestem wierzącym człowiekiem, choć dalekim od jakiegoś fanatyzmu, dziś tak często spotykanego. Dziękuję Bogu, że mi pozwala pracować, obdarza mnie jasnym umysłem i przyjaźnią rzeszy ludzi. Mam taki charakter, że bardzo kocham ludzi, których spotykam w moim życiu, to rzutuje też na moje szczęście osobiste" - powiedział.

10 października w Poznaniu odbędzie się jubileuszowy koncert pt. "100 lat + VAT. Benefis Stefana Stuligrosza". Wśród wykonawców znaleźli się m.in.: Hanna Banaszak, Zenon Laskowik, Jacek Wójcicki, Affabre Concinui, Grupa MoCarta oraz Poznańskie Słowiki. Drugi z jubileuszowych koncertów, "Z teki kompozytorskiej Stefana Stuligrosza", zaplanowano tydzień później.

Stefan Stuligrosz rozpoczął działalność dyrygencką jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. dr. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.

Chór szybko osiągnął wysoki poziom wykonawczy. Po kilku latach wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Został także przyłączony do Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu), Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam obowiązki rektora.

Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego i Antoniego Grefa.

Skomponował blisko 600 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

Prowadzony przez Stefana Stuligrosza chór Poznańskie Słowiki występował na festiwalach m.in.: w Bergen, Brnie, Getyndze, Lourdes, Lozannie, Lyonie, Pradze, Rzymie i Wrocławiu.

Chór występował m.in. dla prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, króla Szwecji Gustawa Adolfa VI, króla Hiszpanii Juana Carlosa, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, papieża Pawła VI. Wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewał dla papieża Jana Pawła II.

Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Ma za sobą wielomiesięczne podróże artystyczne. W jego repertuarze jest ponad 1000 utworów wszystkich epok.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2010-08-26
Komentarze
Polityka Prywatności