UAM weźmie udział w Polskiej Akademii Dzieci

Tag: UAM
Strona www: www.gud.com
Dział: Poznań

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z piątką innych polskich uczelni weźmie udział w rozpoczynającej się w październiku Polskiej Akademii Dzieci.

W nadchodzącym roku akademickim, raz w miesiącu, będą się tam odbywały bezpłatne wykłady dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzone przez nauczycieli akademickich oraz młodych naukowców.

Organizatorami projektu, który będzie pierwszą na taką skalę inicjatywą w Polsce, i w którym uczestniczyć będzie ok. 3 tys. tysiące dzieci, są oprócz uczelni i stowarzyszenia Polska Akademia Dzieci PAD m.in. Polskie Towarzystwo Badania Gier oraz Fundacja Wspólnota Miasta Gdańska.

Jak mówi biorąca czynny udział w projekcie dr Agata Hofman
z Uniwersytetu Gdańskiego - PAD jest rozwinięciem wcześniejszego Gdańskiego Uniwersytetu dla Dzieci, który bezpłatnie realizował wykłady w 2009/2010 dla 600 dzieci z trójmiejskich szkół podstawowych, domu dziecka w Sopocie oraz hospicjów z takich grup tematów jak zjawisko ruchu z punktu widzenia matematyki; fizyki i biologii; podróż do początku Wszechświata; jak działa ciało człowieka; fizyka eksperymentalna; miasto przyszłości 2057; robotyka czyli, czy roboty grają w piłkę.

Włączyli się do PAD także studenci pedagogiki (w ramach praktyk) oraz członkowie kół naukowych, którzy pomagali chętnym dzieciom (na potrzeby projektu zwanym Młodymi Naukowcami)
w przygotowaniu własnych wykładów oraz w zbudowaniu dziecięcego portalu edukacyjnego dostępnego za darmo on-line.

Polska Akademia Dzieci jest projektem innowacyjnym na międzynarodowym rynku edukacyjnym. Opiera się na promowaniu autonomii i kreatywności najmłodszych uczniów oraz informatyzacji nauczania wczesnoszkolnego, od klasy 0. do klasy 6. Oparty jest na koncepcji Uniwersytetów Dzieci, które od 2002 roku pojawiły się na różnych uczelniach w Europie; w Polsce m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz przy Szkole Głównej Handlowej.

Szczegółowe tematy zajęć na ten rok akademicki oraz terminy poszczególnych zjazdów pojawią się na stronie gud.com.pl na początku września. Już teraz natomiast na stronie znaleźć można m.in. propozycje zagadnień (m.in. fizyko-chemicznych, przyrodniczych, medycznych, matematyczno-logicznych, filozoficznych, lingwistycznych), które mogą stać się przedmiotem przyszłych zajęć. Są tam też zestawy konkretnych tematów, dostosowanych poziomem do możliwości intelektualnych dzieci wraz z odnośnikami do stron internetowych, na których znajdują się ich omówienia.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności