Arboretum w Kórniku rozbudowuje ścieżkę edukacyjną

Dział: Poznań

Trwają prace nad przebudową ścieżek w Arboretum Kórnickim należącym do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk (ID PAN). Budowa promenady nad Jeziorem Kórnickim i ścieżki turystyczno-edukacyjnej "Drzewa Świata w Arboretum" ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną Kórnika. Prace potrwają do końca września.

W parku zebrano bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących ze strefy klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3500.

Umowę o partnerstwie pomiędzy ID PAN i gminą Kórnik zawarto w listopadzie 2009 r. w Wspólnie przygotowano i złożono wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Schematu I "Infrastruktura turystyczna" Działania 6.1 Turystyka, Priorytetu VI Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Jak poinformował ID PAN na swojej stronie internetowej www.idpan.poznan.pl , dofinansowanie objęło utworzenie ścieżki turystyczno-edukacyjnej "Drzewa Świata w Arboretum Kórnickim". Na ścieżce ustawione zostaną tablice informacyjne: dwie duże z przebiegiem i opisem trasy oraz dwadzieścia pięć mniejszych, pozwalających na poznanie drzew pochodzących z Ameryki Północnej, Azji i Europy.

Arboretum Kórnickie zgromadziło liczne gatunki flory drzewiastej wschodniej Azji - z Japonii, Korei i Chin - i Ameryki Północnej. W kolekcjach rosną także drzewa i krzewy z górskich obszarów Azji Środkowej i Kaukazu. Szczególnie bogato reprezentowane są brzozy, suchodrzewy, topole, bzy-lilaki, tawuły oraz drzewa i krzewy iglaste: jodły, świerki, sosny, cisy, żywotniki i jałowce. Znajduje się tu także ciekawa kolekcja krzewów ozdobnych, jak forsycje, jabłonie, wiśnie, różaneczniki, żylistki, krzewuszki, magnolie czy jaśminowce.

Arboretum łączy funkcje turystyczne i dydaktyczne, każdego roku organizowane są tu imprezy edukacyjno-przyrodnicze, w tym zajęcia dla dzieci i młodzieży.

W ramach projektu turystycznego zaplanowano modernizację nawierzchni alei parkowych. Jak zaznaczają eksperci, ze względu na zabytkowy charakter parku nawierzchnie na alejkach zaprojektowano wyłącznie z naturalnych materiałów. Alejki obrzeżone będą kostką granitową, a ich nawierzchnia wykonana zostanie z warstw klińca kamiennego i tłucznia kamiennego. Na trasie ścieżki ustawione zostaną elementy małej architektury nawiązujące swoim wyglądem do zabytkowego charakteru parku, usytuowane w miejscach najbardziej atrakcyjnych widokowo.

Wzdłuż Jeziora Kórnickiego powstanie też promenada pieszo-rowerowa o długości ok. 1,5 km i szeroka na 3 m. Przebudowany zostanie drewniany pomost, na którym wydzielony będzie plac dla oczekujących na rejs statkiem wycieczkowym. Projekt obejmuje uregulowanie dopływu Spod Dębca i budowę nad nim kładki dla pieszych oraz wydzielenie i wykonanie dwóch punktów widokowych.

Pierwszy punkt widokowy powstanie w miejscu, gdzie projektowana promenada dochodzi do lustra wody - zaprojektowano go na nasypie poprzez budowę grobli. Drugi punkt widokowy zaprojektowano w formie bocznej alejki na rzucie półkola. Na pewnych odcinkach zaprojektowano niskie ogrodzenie, a na całej długości wykonanie oświetlenia parkowego.

Źródło: PAP

ostatnia zmiana: 2010-07-28
Komentarze
Polityka Prywatności