Opadają emocje związane z maturą...

Strona www: www.wsb.net.pl/
Dział: Poznań

…nadchodzi czas poważnych wyborów: co studiować i gdzie studiować. Maturzysta musi w pierwszej kolejności sam siebie zapytać co mu „w duszy gra”: pedagogika, socjologia, bezpieczeństwo narodowe/wewnętrzne, prawo, medycyna, czy coś całkiem innego. Dopiero potem – w którym mieście i na jakiej uczelni podjąć owe studia. Konsekwencje takich wyborów zaważą na całym życiu i nie wystarczy tu intuicja czy rady kolegów.

Przy podejmowaniu tak ważnych decyzji zarówno maturzystom, jak i ich rodzicom niezbędna jest wiedza oparta na faktach, perspektywy rozwoju po ukończeniu kierunku, perspektywy dobrej, stabilnej pracy.

Żyjemy w świecie, który musi stawić czoło nowym niebezpieczeństwom. Wraz z przemianami pojawiły się nowe zagrożenia. Jednym z największych jest terroryzm. Kraje Unii Europejskiej przeznaczają na kwestie bezpieczeństwa coraz większe budżety. Dziś przeciwdziałanie terroryzmowi należy do najtrudniejszych zadań instytucji państwa. Niewątpliwie jest to sektor rozwijający się. Można założyć, że specjaliści w tej dziedzinie będą coraz bardziej poszukiwani, a ich profesjonalizm będzie coraz bardziej ceniony.

Praca w instytucji

Specjalistów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa zatrudniają: sztaby kryzysowe przy urzędach różnych szczebli, Straż Pożarna, Policja, Straż Graniczna, Wojewódzkie Sztaby Wojskowe, Służba Celna, MON, MSWiA. Praca specjalisty, eksperta bądź inspektora z zakresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego wiąże się więc ze stabilnością zawodową jaką daje praca przy newralgicznych zadaniach w strukturach państwa.

Nabór na stanowiska związane z przeciwdziałaniem wszelkim zagrożeniom prowadzony jest głównie na podstawie zasad konkurencyjności ofert i tzw. celowości poszukiwań, czyli rekrutuje się kandydatów o szczególnych kompetencjach. Przy ostatecznej ocenie predyspozycji kandydata bierze się pod uwagę m.in. poziom i kierunek jego wykształcenia, a także dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia

Odpowiedź na pytanie „jak zwiększyć swoje szanse na pracę w tym sektorze?” jest zatem oczywista: wybór odpowiednich studiów. Problemem może być jednak to, że niewiele uczelni w Polce dysponuje ofertą dydaktyczną z zakresu bezpieczeństwa. Wśród nielicznych znajduje się Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, której misja kształcenia, wynikająca wprost z nazwy, idealnie wpasowuje się w aktualne potrzeby rynku pracy i edukacji.

Student, który wie, czego chce

Na studiach w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa można nabyć ciekawą wiedzę interdyscyplinarną. Kadra profesorska to przedstawiciele nie tylko największych środowisk akademickich w Polsce, ale również uznani specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa państwa, zarządzania kryzysowego, terroryzmu i innych. Obecnie Uczelnia oferuje studia nie tylko w Poznaniu, ale również na dwóch Wydziałach Zamiejscowych tj. w Gdańsku i Gliwicach.

Nie bez znaczenia dla wyboru kierunku kształcenia jest także obecna sytuacji gospodarcza. Bezrobocie, które znowu zaczyna być poważnym problemem społecznym sprawiło, iż młodzi ludzie uświadamiają sobie jak cenna jest praca w stabilnych warunkach zatrudnienia, np. w strukturach państwa na stanowiskach
związanych z bezpieczeństwem. Jest to bowiem jedna z nielicznych dziedzin na których żadna władza nie może oszczędzać.


Autorzy:
Maja Hoffmann, Anna Stoppel – Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa.


ostatnia zmiana: 2010-05-31
Komentarze
Polityka Prywatności