W internecie udostępniono prywatne archiwum naukowe prof. Józefa Kostrzewskiego

Dział: Poznań

8500 dokumentów, należących do prywatnego archiwum naukowego jednego z najwybitniejszych polskich archeologów, prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), można już obejrzeć na stronie internetowej poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Projekt udostępnienia unikatowego zbioru był możliwy dzięki wsparciu finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prof. Józef Kostrzewski był współzałożycielem Uniwersytetu Poznańskiego, badaczem słynnej pradziejowej osady obronnej w Biskupinie, wieloletnim dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, a także kierownikiem Instytutu Prehistorycznego Uniwersytetu Poznańskiego.

Prezentowane w formie cyfrowej archiwum (http://www.muzarp.poznan.pl/kostrzewski/) powstawało przez kilkadziesiąt lat, aż do śmierci badacza.

Zawiera obszerny zespół dokumentów o charakterze historycznym -szczegółowa dokumentacja działalności naukowej jego twórcy, jak i dokumentów źródłowych w postaci bogatego plonu kwerend w wielu, często nie istniejących już dziś, muzeach lokalnych, szczególnie tych położonych po obu stronach międzywojennej granicy polsko-niemieckiej, a także wyciągi z regionalnej literatury archeologicznej, obecnie niemal niedostępnej. Dokumenty składają się głównie z odręcznych notatek, ale również szkiców i fotografii.

Zdaniem inicjatora projektu, dr. Andrzeja Prinkego z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, walory te sprawiają, że archiwum to jest nadal aktualnym i cennym źródłem dla współczesnego badacza.

"Udostępnione przez nas archiwum posiada dwojaką wartość: historyczną - zapoznajemy się z warsztatem pracy wielkiego, polskiego archeologa, i praktyczną - wiele z informacji w archiwum jest nadal bardzo cennych dla współczesnych badań archeologicznych" - mówi dr Prinke.

Cyfrową wersję archiwum wyposażono w mechanizmy szybkiego wyszukiwania dokumentów - indeksy, bazę danych oraz uzupełniono wyborem publikacji ilustrujących postać, działalność i dorobek Józefa Kostrzewskiego.

"Taka forma prezentacji archiwum daje dogodny i sprawny dostęp do danych, które dla wielu naukowców, głównie archeologów, były wcześniej prawie nieosiągalne. Ręczne przeszukiwanie archiwum było uciążliwe, gdyż tysiące stron zostały podzielone przez jego twórcę jedynie ze względu na układ chronologiczny" - wyjaśnia dr Prinke.

Przygotowano również anglojęzyczną wersję strony.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2010-04-20
Komentarze
Polityka Prywatności