Otwarte wykłady z fizyki na UAM w Pozaniu

Tag: UAM
Dział: Poznań

Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęły się wykłady otwarte z fizyki dla młodzieży szkół średnich. Wykłady i doświadczenia poprowadzą pracownicy uczelni i zaproszeni goście. Uczestnicy spotkań będą mogli także zwiedzić pracownie studenckie i niektóre zakłady naukowe. Wydział Fizyki UAM organizuje takie spotkania od dziewięciu lat.

"Tradycja wykładów, prowadzonych przez fizyków uniwersyteckich sięga jeszcze lat 60. - powiedział dr hab. Grzegorz Musiał z Wydziału Fizyki UAM. - W obecnej formule odbywają się od 2001 r., a jej inicjatorami byli dr Stefan Habryło, kierownik ówczesnej Pracowni Demonstracji i prof. Ryszard Naskręcki, Dziekan Wydziału Fizyki UAM, a wsparła ich grupa pasjonatów.

"Nasze wykłady adresujemy przede wszystkim do młodzieży szkół średnich, wykluczamy więc tematy z zaawansowanym poziomem naukowym. Co prawda na spotkaniach poruszane są zagadnienia wykraczające poza poziom obowiązujący w tradycyjnych szkołach ogólnokształcących i technikach, ale na początku wykładowcy przedstawiają odpowiednie wprowadzenie. Chcemy zaszczepić młodzieży naszą pasję badania i wyjaśniania ciekawych zjawisk" - dodaje dr Musiał.

Spotkania prowadzą wybitni uniwersyteccy specjaliści oraz goście, którzy wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt multimedialny do prezentacji ciekawych materiałów poglądowych.

"W wykładach biorą udział nie tylko fizycy, biofizycy i astrofizycy, ale też i chemicy, geologowie, geografowie. Dotąd odbyło się ich już 57, a wygłaszało je 45 osób, m.in. profesorowie Wojciech Nawrocik, Ryszard Naskręcki, Rufin Makarewicz, Edwin Wnuk z WF UAM; profesorowie Tomasz Osiejuk i Piotr Tryjanowski z Wydziału Biologii UAM; prof. dr hab. Hanna Gulińska z Wydziału Chemii UAM; prof. dr hab. Wojciech Stankowski z Instytutu Geologii UAM; prof. dr hab. Jan Stankowski, doc. dr hab. Bogdan Idzikowski, IFM PAN w Poznaniu; prof. dr hab. Andrzej Hrynkiewicz, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie; dr Jan Olejniczak, Katedra Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Łódzkiego; a także gen. Mirosław Hermaszewski, pilot kosmonauta".

Młodzież może nie tylko wysłuchać interesujących wykładów, ale też zobaczyć ciekawe doświadczenia fizyczne, przeprowadzane i objaśniane przez naukowców oraz obejrzeć interesujące filmy dotyczące prezentowanego tematu.

"Wykłady są rejestrowane przy pomocy kamer uczelnianego studia telewizyjnego, później montowane i nagrywane na płytach CD, co pozwala je wykorzystać jako pomoce dydaktyczne - tłumaczy dr Musiał. - Spotkania można śledzić w internecie, gdyż zależy nam na dotarciu do szerokiego grona odbiorców".

Podczas tych spotkań uczestnicy mogą nie tylko zadawać nurtujące ich pytania, ale są również przez wykładowców prowokowani do wypowiadania się i do dyskusji. W taki sposób wykładowca może się zorientować jaki jest poziom wiedzy słuchaczy.

Na comiesięczne spotkania poświęcone fizyce przychodzi 600-700 osób. Oprócz tego, część młodzieży ogląda transmisje z wykładów przez internet. Ponieważ zainteresowanie jest ogromne, zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniach są rejestrowane.

"Od kilku lat wprowadziliśmy rezerwację miejsc na Audytorium Maximum oraz do dwóch mniejszych auli, znajdujących się obok, do których transmitowany jest wykład - mówi dr Musiał. - Po wykładzie doświadczenia i pokazy są powtarzane dla zainteresowanych osób, które oglądały przekaz w mniejszych aulach. Maksymalna pojemność sal to 700 osób. Zdarzały się takie sytuacje, gdy liczba uczestników nas zaskoczyła, wtedy w hallu dostawialiśmy telebim. Od tego roku zdecydowaliśmy się na procedurę wstępnego potwierdzania rezerwacji miejsc".

Na wykłady przychodzą grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne: nauczyciele, studenci, ale przede wszystkim uczniowie. Po wykładzie można zwiedzać pracownie studenckie i wybrane zakłady naukowe w zorganizowanych zespołach. 10-15 osobowe grupy przechodzą przez tzw. ścieżki zwiedzania. Organizatorzy podkreślają znaczenie właściwej opieki nad zwiedzającymi grupami - na 15 uczniów powinien przypadać jeden opiekun. Przedstawiciele uczelni zapowiadają, że zbyt liczne grupy lub zespoły bez opiekunów nie będą wpuszczane do sal.

Najbliższy wykład otwarty na Wydziale Fizyki UAM pt. "W poszukiwaniu drugiej Ziemi" wygłosi 18 listopada prof. dr hab. Maciej Konacki. Profesor będzie omawiał metody odkrywania planet stosowane współcześnie oraz nowe, które będą dostępne w najbliższej przyszłości. Profesor Konacki wyświetli również filmy i pokaże prezentacje, powstałe m.in. na bazie swoich badań naukowych.

Natomiast na 16 grudnia zaplanowano wykład pt. "Tajemnica dźwięków muzycznych II", prof. dr. hab. Rufina Makarewicza.

"Profesor Rufin Makarewicz, jest bardzo lubiany przez studentów, wykłada bowiem z pasją i nie tylko tłumaczy, ale też praktycznie demonstruje omawiane zjawiska. Zapewne też podczas grudniowego wykładu zagra na pianinie kolędy, gdyż jest to okres przedświąteczny" - dodaje dr hab. Grzegorz Musiał. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
 
Polityka Prywatności