W Obrzycku w Domu Pracy Twórczej rozpoczęła się w czwartek dwudniowa konferencja jubileuszowa związana z obchodami 90 lat istnienia Instytutu Prahistorii.
Jak informują organizatorzy, konferencja jest próbą ukazania osiągnięć archeologii uniwersyteckiej począwszy od pierwszych lat 20-lecia międzywojennego - czasu budowy od podstaw uniwersyteckiej placówki archeologicznej w ramach ogólnopolskiej organizacji tej dyscypliny nauki, poprzez lata 30. XX wieku, na które przypadają znaczące intensywne badania terenowe, głównie studia nad neolitem, problemem etnogenezy Słowian oraz genezą państwa polskiego, w ramach których prowadzono prace wykopaliskowe, m.in. w Biskupinie, Poznaniu czy Gnieźnie.
Najistotniejszy okres w dziejach Instytutu to lata powojenne. Wtedy powstał pomysł autorstwa W. Hensla przygotowania obchodów tysiąclecia polskiej państwowości, który realizowano przez wieloletnią akcję milenijną koordynowaną przez Kierownictwo Badań nad Początkami Państwa Polskiego. Po 1966 roku rozszerzono zakres tematyczny i przestrzenny badań o Pomorze Środkowe, a zintensyfikowano na Kujawach.
Instytut rozwija się intensywnie do dziś, skupiając się na problematyce pradziejów Polski i powszechnych. Obszary zainteresowań rozszerzyły się o początki państwa Piastów i badania archeologiczne w Poznaniu, teorię i metodologię archeologii, problematykę archeologii orientalnej i antycznej, zagadnienia pogranicza cywilizacyjnego czy archeologii nowożytnej.
Referaty prezentujące różnorodne kierunki badawcze, poprzedzone oficjalnym otwarciem konferencji przez rektora UAM prof. dr hab. Bronisława Marciniaka, przedstawią pracownicy Instytutu. (PAP)