Walka o rzetelną pomoc psychologiczną i pomoc wykluczonym społecznie - to niektóre z tematów XXXIII zjazdu naukowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, który w środę rozpoczął się w Poznaniu.
Naukowcy chcieliby, aby zawód psychologa był chroniony prawem.
"Często spotykamy się z sytuacją, kiedy pomocy psychologicznej udzielają osoby bez odpowiedniego przygotowania, a nawet wykształcenia. Teraz zbyt łatwo otworzyć praktykę i - jak ja to nazywam - sprzedawać +harlequiny psychologiczne+" - powiedział prof. Jerzy Brzeziński, przewodniczący komitetu programowego zjazdu.
Uczestnicy zjazdu zajmą się w szczególności kwestią walki o godność życia. "Dzisiejsze czasy mogą przerażać część osób perspektywą znalezienia się na marginesie np. pokolenie 50+, czy osoby niepełnosprawne. Chcemy występować przeciwko wykluczaniu osób z różnych powodów, aby tworzyć jedną społeczność, aby żyć godnie. Tylko dobrze przygotowani psychologowie mogą pomóc w walce z wykluczeniem społecznym" - powiedział prof. Brzeziński.
Jednym z elementów mający ułatwić znalezienie pracy są nowe metody badań zainteresowań zawodowych czy kwestionariusz badający etykę pracy u pacjenta.
Program zjazdu jest podzielony na pasma tematyczne. Składa się z sympozjów naukowych, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów, podczas których uczestnicy będą mogli doskonalić swoje umiejętności praktyczne. Swoje wykłady zapowiedzieli jedni z najwybitniejszych przedstawicieli psychologii akademickiej.
Organizatorzy konferencji przewidzieli również spotkanie z psychologią dla mieszkańców Poznania - sesję trzech wykładów na temat m.in. relacji między dziećmi a dorosłymi, czy psychologii bogactwa.
Polskie Towarzystwo Psychologiczne obchodzi w tym roku setną rocznicę istnienia. (PAP)