Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych w Poznaniu

Strona www: www.m-pra.org/
Dział: Poznań

MPRA zmierza do rozszerzenia i zintensyfikowania współpracy poznańskich artystów, kuratorów, edukatorów oraz menadżerów kultury z profesjonalistami spoza Polski. Celem inicjatywy jest umożliwienie międzynarodowej grupie artystów zapoznania się z polską praktyką artystyczną, edukacyjną i naukową, stworzenie płaszczyzny do wymiany doświadczeń, a co za tym idzie przyczynienie się do powstania wielu interdyscyplinarnych i innowacyjnych projektów.

PRZEBIEG PROJEKTU

W listopadzie i grudniu odbędą się dwie miesięczne rezydencje, jednak już od stycznia 2012 pełnowymiarowe rezydencje trwać będą trzy miesiące. Długoterminowe rezydencje pozwolą na zwielokrotnienie wspólnych inicjatyw, a rozpoznanie lokalnego kontekstu przez międzynarodową grupę artystów umożliwi podjęcie działań artystycznych konfrontujących specyfikę danego miejsca z międzynarodowym punktem widzenia. Do udziału zaproszeni są artyści sztuk wizualnych, performerzy, krytycy bądź historycy sztuki, edukatorzy, kuratorzy oraz inne osoby poruszające się w obszarze muzyki, teatru, literatury, fotografii czy designu.

PROGRAM REZYDENCJI


Artyści podczas pobytu w mieście pracować będą nad stworzonym przez siebie projektem, do którego zaprosić mogą lokalnych twórców, studentów czy mieszkańców miasta. Ponadto uczestniczyć będą w spotkaniach z poznańskim środowiskiem artystyczno – naukowym (krytycy, kuratorzy wystaw, wykładowcy uczelni artystycznych) oraz zapoznają się z ofertą bieżących wydarzeń kulturalnych w Poznaniu. Ramowy program rezydencji obejmuje warsztaty artystyczno – edukacyjne organizowane dla różnych grup społecznych, spotkania z publicznością, na których artyści prezentować będą swoją twórczość oraz finałową wystawę, performance lub instalację podsumowującą miesięczne przedsięwzięcie.

LISTOPADOWE REZYDENCJE



SINÉAD BHREATHNACH-CASHELL pochodzi z Irlandii Północnej, jednak jej artystyczne działania nie ograniczają się tylko do tego miejsca. Tworzyła między innymi w Kanadzie, Islandii, Chile, Urugwaju czy Chinach, a teraz będzie także w Poznaniu. W swoich pracach artystka zwraca uwagę na doświadczanie codziennej przestrzeni, szczególnie zaś przestrzeni miejskiej. Angażując w artystyczne działania mieszkańców miast, w których tworzy pokazuje, jak poprzez zabawę można własnoręcznie przekształcać zastaną rzeczywistość oraz jak niekompletne jest nasze powszednie spojrzenie na otaczającą przestrzeń.

W Poznaniu między innymi w ramach festiwalu No Women No Art zaprezentuję projekt obejmujący budowę Kartonowych Miast, czyli skonstruowanie elementów miejskiej architektury z materiałów przeznaczonych do recyklingu oraz instalację wykorzystująca optyczną iluzję pt. Duch Peppera, ukazującą kruchość naszego postrzegania form w przestrzeni.

HANNAH CHAMPION w swojej twórczości zestawia rozmaite kulturowe reprezentacje kobiecości, pokazując jednocześnie ich opresyjność i konwencjonalność. Jej prace kwestionują zastane normy i tropią – często niedostrzegane – relacje podporządkowania i dominacji. Rezydencja w Poznaniu będzie dla artystki okazją do skonfrontowania polskich obrazów kobiecości ze schematami zakorzenionymi w kulturze brytyjskiej i szkockiej.



Pytanie o status kobiety w polskiej kulturze i społeczeństwie pojawiać będzie się w różnych kontekstach w czasie całego pobytu, między innymi w trakcie warsztatów zaplanowanych dla Poznanianek organizowanych w przestrzeni Muzeum Narodowego czy warsztatach plakatowych tym razem przeznaczonych także dla dzieci i ich rodziców. Wystawa wieńcząca artystyczne poszukiwania prezentować będzie dokumentację video – fotograficzną, a ponadto artystka będzie na bieżąco komentować swoją pracę artystyczno – badawczą na blogu.

data ostatniej modyfikacji: 2011-10-27 10:40:25
Komentarze
 
Polityka Prywatności