10-12.06.2016

Kliniczne zastosowanie terapii manualnej w dolegliwościach odc. L/S kręgosłupa, miednicy i kkd - kurs w WSEiT

Kurs odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2016 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii przy ul. Grabowej 22 w Poznaniu.

Czas trwania: 30 godzin dydaktycznych
Ilość osób: 20
Koszt: 900 zł
Prowadzący: mgr Roman Kozłowski - fizjoterapeuta, praktyk z wieloletnim doświadczeniem. W zawodzie fizjoterapeuty pracuje od 1997 roku, w 2001r. uzyskał specjalizację I stopnia z rehabilitacji medycznej. Od 2000 roku specjalizuje się w terapii manualnej stawów kręgosłupa oraz tkanek miękkich, technikach stosowanych głównie w dolegliwościach bólowych narządu ruchu.Posiada bogate doświadczenie zawodowe zdobyte w różnych placówkach medycznych, m.in. szpitalne oddziały ortopedii, neurologii, neurochirurgii, geriatrii oraz poradnie ambulatoryjne. Interesuje się zagadnieniem stresu psychicznego i jego wpływu na narząd ruchu. Wyznaje zasadę, że terapię powinna cechować: prostota, celowość i racjonalność. Prowadzi własną praktykę oraz współpracuje jako wykładowca z: Wyższą Szkołą Edukacji i Terapii w Poznaniu i Szczecinie. 

Zapraszamy na kurs, który pozwoli uczestnikom natychmiast wdrożyć zdobytą wiedzę do codziennej praktyki.

Założeniem autora kursu było stworzenie w głównej mierze 3 modułowego kursu, który pozwoli uczestnikom natychmiast wdrożyć zdobytą wiedzę do codziennej praktyki. Tematy modułów:

Moduł 1. Strategie postępowanie diagnostyczno-terapeutycznego odc. L/S kręgosłupa, miednicy i kkd
Moduł 2. Strategie postępowanie diagnostyczno-terapeutycznego odc. Th kręgosłupa i klatki piersiowej
Moduł 3. Strategie postępowanie diagnostyczno-terapeutycznego odc. C/Th kręgosłupa, obręczy barkowej i kkg

Program kursu ułożony jest w oparciu o poszczególne objawy pochodzenia czynnościowego jak i strukturalnego i dopasowanych do nich procedur:

  • badawczych
  • zabiegowych
  • autoterapii.

Stosowane techniki należą głównie do tzw. technik bezpośrednich (w kierunku objawu), które mają często działanie natychmiastowe. Zarówno techniki badawcze jak i zabiegowe są maksymalnie uproszczone i łatwe do zastosowania zgodnie z ideą autora, że terapię powinna cechować prostota, celowość i racjonalność. Część tych procedur jest wynikiem własnych wieloletnich doświadczeń, a część modyfikacją już znanych. Szczegółowa charakterystyka dolegliwości obejmująca dokładną topografię, jakość oraz wzajemne biomechaniczne i odruchowe zależności pozwoli terapeucie bardziej świadomie i efektywnie pracować z pacjentem. Autor przedstawia możliwości różnicowania diagnostycznego w przypadkach nakładania się w rejonie dolegliwości pacjenta topografii objawów wskazujących na wiele struktur jako ich przyczynę, co często stwarza trudności w jednoznacznym stawianiu diagnozy.

Na kursie omawiane będą dolegliwości zarówno te najczęściej spotykane w gabinecie oraz występujące rzadziej: rwa kulszowa, objawy spowodowane kostnymi zmianami strukturalnymi w rejonie L/S, różne odmiany czynnościowych zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowego, kości krzyżowej, rejonu miednicy, stawów biodrowych (koksartroza, koksalgia), zróżnicowane topograficznie objawy bólowe w rejonie ud, kolan, podudzi i stóp.

Przedstawione będą techniki diagnostyczne i zabiegowe dla kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, stawów biodrowych obejmujące stawy (aparat torebkowo-więzadłowy) oraz tkanki miękkie (mięśnie, powięź), które pozwalają w szybki sposób zidentyfikować struktury odpowiedzialne za występowanie dolegliwości. Dla każdego rodzaju objawów, oprócz procedur zabiegowych, nauczane będą zagadnienia autoterapii (planowanie i dobór technik). Proponowany przez autora proces terapeutyczny opiera się na koncepcji pracy od pojedynczej struktury (praca lokalna) do ogólnej równowagi biomechanicznej (praca globalna).

Jednym z atutów kursu będzie nauka szczegółowych wzorców bólu wypromieniowanego, rzutowanego, miejscowego i odpowiadających im struktur, których znajomość w znaczący sposób podnosi efektywność terapii.

W celu szybszego przyswojenia wiedzy z kursu wskazana jest wcześniejsza znajomość technik rozciągających (PIR, rozciąganie bierne). Adresatami kursu są: fizjoterapeuci, lekarze,absolwenci i studenci kierunku fizjoterapia (po 2 roku studiów).

PROGRAM KURSU

Moduł 1 Strategie postępowanie diagnostyczno-terapeutycznego odc. L/S kręgosłupa, miednicy i kkd.

Charakterystyka biomechaniczna:

  • kręgosłupa lędźwiowego
  • miednicy
  • stawów biodrowych
  1. Biomechaniczne znaczenie balansu mięśniowego (równowagi mięśniowej) dla odc. L/S, miednicy i stawów biodrowych
  2. Znaczenie reaktywności organizmu w dawkowaniu zabiegów
  3. Badanie manualne (schemat START)
  4. Charakterystyka objawowa struktur narządu ruchu
  5. Różnicowanie diagnostyczne: aparat więzadłowo-torebkowy, mięsień, powięź, okostna
  6. Techniki palpacji powyższych struktur
  7. Zabiegi manualne (mobilizacje pośrednie i bezpośrednie)
  8. Praca na mięśniach
  9. Praca na powięziach
  10. Praca na okostnej
  11. Praca na stawach kręgosłupa L/S, miednicy i stawów biodrowych
  12. Wybrane testy neurologiczne
  13. Wskazania i przeciwwskazania (tzw. czerwone flagi) do terapii
  14. Terapia i autoterapia w stanach ostrych i przewlekłych

Więcej informacji i zapisy na stronie: http://www.kursy.wseit.edu.pl/terminarz/poznan/all/kliniczne-zastosowanie-terapii-manualnej-w-dolegliwosciach-odc-l-s-kregoslupa-miednicy-i-kkd-.html



data ostatniej modyfikacji: 2016-04-08 09:38:00
Komentarze
 
Polityka Prywatności