Kariera w Logistyce w UE w Poznaniu

W realizacji planów zawodowych związanych z logistyką pomogą Ci 3 kierunki na pozytywnie ocenionych przez pracodawców studiach podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu: Handel zagraniczny, Logistyka międzynarodowa i Logistyka i zarządzanie międzynarodowymi łańcuchami dostaw.

  • Handel zagraniczny

Cel studiów:

Celem Studiów Podyplomowych Handel Zagraniczny jest przekazanie najnowszej wiedzy o skutecznych metodach i technikach międzynarodowej ekspansji przedsiębiorstw. Uczymy też skutecznego zarządzania zinternacjonalizowanym podmiotem w otoczeniu, którego podstawową cechą jest zmienność, a dominującym trendem postępująca rywalizacja i globalizacja.

Tematyka Studiów dotyczy:

  • szczegółowych zagadnień związanych ze sprawnym przeprowadzeniem transakcji eksportowych i importowych,
  • sposobów przygotowania międzynarodowej ekspansji handlowej,
  • organizacji międzynarodowej działalności handlowej w przedsiębiorstwie.

Adresaci studiów:

Studia Podyplomowe Handel zagraniczny przeznaczone są dla absolwentów szkół wyższych, kandydatów z doświadczeniem zawodowym w handlu, pracujących lub planujących podjąć pracę w firmach, które inicjują lub już realizują, ale pragną rozszerzać ekspansję zagraniczną. Kształcimy osoby, które po ukończeniu Studiów będą mogły zorganizować i koordynować międzynarodową działalność handlową w przedsiębiorstwie.
  • Logistyka międzynarodowa

Dlaczego warto studiować Logistykę międzynarodową?

Postępujący proces globalizacji i umiędzynaradawiania wymiany towarowej wymusza zdobywanie nowych umiejętności z zakresu logistyki międzynarodowej. Zarządzanie logistyczne w wymiarze międzynarodowym wymaga wiedzy o istniejących barierach i obowiązujących procedurach. Przy tworzeniu i aktualizowaniu programu wzięto pod uwagę najnowsze trendy w sferze zarządzania logistycznego. Pomaga w tym udział licznej grupy przedstawicieli praktyki gospodarczej, którzy doskonale orientują się jakie nowości pojawiają się w branży logistycznej. Sprawdzona kadra obejmuje pracowników UEP, firm produkcyjnych, operatorów logistycznych oraz niezależnych konsultantów.

Zajęcia na logistyce międzynarodowej obejmują tematykę związaną z organizacją transportu, produkcji i dystrybucji w skali międzynarodowej. Od początku istnienia tego kierunku, czyli od 2007 roku, nacisk położony był głównie na dwa obszary zarządzania logistycznego: internacjonalizację i optymalizację. Tworzący kierunek pracownicy Katedry Logistyki Międzynarodowej od lat specjalizują się w tej tematyce.

Słuchacze studiów zdobywają umiejętności niezbędne do pracy na stanowiskach operacyjnych, kierowniczych i menedżerskich, w podmiotach gospodarczych, które uczestniczą w międzynarodowym obrocie towarowym. Zdobyta wiedza ma ułatwić lub umożliwić pracę w obszarach logistyki, transportu i spedycji, handlu i dystrybucji, zaopatrzenia, produkcji. Oferujemy nowoczesny program studiów, dostosowany do aktualnych potrzeb rynku pracy. Program studiów został opracowany pod kątem potrzeb firm funkcjonujących w sektorach gospodarczych, w których ma miejsce fizyczny przepływ dóbr i materiałów w skali międzynarodowej. Program zawiera optymalne połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Omawiane zagadnienia dotyczą: wpływu internacjonalizacji działalności gospodarczej na zarządzanie logistyczne, specyfiki transportu i spedycji międzynarodowej, systemów informatycznych stosowanych w logistyce, międzynarodowych przepływów finansowych, optymalizacji działań w łańcuchach dostaw, tworzenia elastycznych systemów logistycznych. Nasza oferta została bardzo pozytywnie oceniona przez osoby, które w minionych latach uczestniczyły we wcześniejszych edycjach studiów podyplomowych Logistyka międzynarodowa.

Podstawowym celem jest przekazanie Słuchaczom najnowszej wiedzy z zakresu logistyki międzynarodowej i profesjonalne przygotowanie do pracy w podmiotach gospodarczych, które uczestniczą w obrocie międzynarodowym.

Studia podyplomowe przeznaczone są dla absolwentów wyższych uczelni (z tytułem licencjata, inżyniera lub magistra).

  • Logistyka i zarządzanie międzynarodowymi łańcuchami dostaw

Cele i zadania studiów: przekazanie najnowszej wiedzy i umiejętności menedżerskich w zakresie operacyjnego i strategicznego zarządzania logistyką w przedsiębiorstwach i międzynarodowych łańcuchach dostaw (łańcuchach, w których firmy są względem siebie dostawcami i odbiorcami). Już przed wielu laty odrzuciliśmy podział kształcenia na logistykę i zarządzanie łańcuchami dostaw. Dziś nie można tego rozdzielać Należy natomiast dążyć do tego by absolwenci mogli uważać się za stuprocentowych menedżerów w zakresie kwestii międzynarodowych i mogli swobodnie działać w obrotach w ramach UE i poza nią. Łączne podejście jest też konieczne w przypadku logistyki w skali jednego przedsiębiorstwa i w skali wielu firm (w łańcuchu dostaw). Tak też ułożony jest program studiów, szczegółowy program na stronie http://www.klit.ue.poznan.pl/cms/studia-podyplomowe

Studia przeznaczone są dla absolwentów szkół wyższych (osób z tytułem licencjata, inżyniera albo magistra). Program studiów jest tak skonstruowany, iż można je traktować nie tylko jako sposób znacznego podniesienia kwalifikacji osób wykonujących zawód logistyka, ale także jako sposób na zdobycie zupełnie nowych kwalifikacji przez osoby bez wykształcenia i praktyki w zakresie zarządzania czy zarządzania logistycznego. Założeniem studiów jest traktowanie logistyki jako zarządzania przepływami w przedsiębiorstwie i w skali wielu przedsiębiorstw, konkurujących i zaopatrujących się na rynkach międzynarodowych i krajowych - przy uwzględnieniu przepływów rzeczowych, informacyjnych i pieniężnych. Wiedza zdobyta na studiach może być wykorzystana zarówno w firmach produkcyjnych i handlowych, jak i w firmach oferujących obsługę logistyczną ( transportowych, spedycyjnych, operatorów logistycznych). Studia są więc adresowane do menedżerów wszystkich szczebli, planistów i analityków w dziedzinie logistyki.

O UEP